BRATISLAVA. Jeden e-mail s upozornením, potom ešte jeden list doručený priamo na poštovú adresu. Ak nedôjde k náprave, rok celkom bez internetu a vysoké pokuty. To už o pár mesiacov čaká všetkých Francúzov, ktorí ilegálne sťahujú z internetu filmy alebo hudbu chránenú autorskými právami.
Zákon, ktorý si vo verejnosti vyslúžil prezývku „digitálna gilotína“, schválilo v utorok po senáte aj Francúzske zhromaždenie.
„Umelci si teraz budú pamätať, že sme mali politickú guráž chrániť ich práva proti tým, ktorí by chceli z internetu urobiť liberálnu utópiu,“ citoval Computer World Frédérica Mitterranda, ministra kultúry, ktoré zákon pripravilo.
Dva listy a potom bez webu
Poskytovatelia internetu budú po novom musieť na súd hlásiť všetky pokusy o sťahovanie pirátskych verzií multimediálnych súborov. Súd následne najskôr mailom a potom listom upozorní používateľa, aby s ilegálnou činnosťou prestal. Ak neprestane, odpojí ho od internetu a môže dostať pokutu až do výšky 30-tisíc eúr. Ak sa pokúsi na internet pripojiť u iného poskytovateľa, dostane ďalšiu.
Umelci si budú pamätať, že sme mali politickú guráž chrániť ich práva proti tým, ktorí by chceli z internetu urobiť liberálnu utópiu.
Frédéric Mitterrand, francúzsky minister kultúry
Súdne konanie hrozí aj rodičom, ak filmy a hudbu sťahovali ich deti. Zákon tiež prikazuje Francúzom, aby bezdrôtové internetové pripojenie zabezpečili heslom voči prieniku zvonka. Tak by totiž ich pripojenie mohlo byť zneužité na sťahovanie ilegálnych súborov.
Raz už ho zamietli
Zákon zhromaždenie schválilo 285-timi hlasmi, proti boli iba socialisti. Digitálna gilotína ešte nie je v platnosti, keďže sa medzi verziami schválenými senátom a dolnou komorou vyskytli odlišnosti, špeciálna komisia musí ešte zostaviť ich kompromisné znenie.
Socialisti už avizovali, že zákon napadnú - pri prvom pokuse o schválenie na jar im dal ústavný súd za pravdu a zákon musel byť prepracovaný. Súd vtedy uznal ich pripomienku, že prístup na internet je základným ústavným právom a nemôže byť odňaté bez schválenia súdom.
Žiadne filmy? Menej surfujú
Agresívnejší boj proti pirátom sa už začal aj v ďalších krajinách Európy. Vo Švédsku je v platnosti zákon, ktorý umožňuje nahrávacím spoločnostiam získať od súdu osobné údaje o pirátoch, aby sa následne mohli s nimi súdiť. Zavedenie zákona malo od prvého dňa od jeho schválenia výrazné dôsledky na internet - používanie sa znížilo o tretinu.
Švédom sa zákon nepáči, v krajine je populárna Pirátska strana, ktorá ho chce zrušiť a sťahovanie filmov z internetu naopak povoliť. Podľa prieskumov má reálne šance na zvolenie vo voľbách, do Európskeho parlamentu už dostala jedného zástupcu.
O podobnom zákone, ako bude mať Francúzsko, už uvažuje aj Británia. Vláda si už v auguste objednala jeho zostavenie - pirátov bude pokutovať a odpájať od internetu.