Los Angeles 17. septembra (TASR) rmáciu o zaujímavom študentskom projekte priniesol počítačový magazín Wired.
Jednoduchý fotoaparát umiestnili študenti na héliom naplnený balón využívaný hydrometeorológmi. Polystyrénový chladič na pivo použili ako izoláciu a na zohrievanie batérií využili jednoduché ohrievacie náplasti.
Aby svoj vynález našli aj po jeho pristátí, k fotoaparátu pripojili v škatuli mobilný telefón, ktorého koordináty GPS im umožnili zariadenie vypátrať. Rozpočet celého projektu vrátane lepiacej pásky bol 148 dolárov.
Za tzv. projektom Ikarus stoja traja študenti - Justin Lee, Oliver Yeh a Eric Newton. Svoje zariadenie vyslali na vesmírnu púť 2. septembra. Balón sa dostal do výšky vyše 28 kilometrov a fotoaparát automaticky každých päť sekúnd spravil snímku Zeme zo stratosféry.
Celý pokus zabral iba päť hodín, z toho 40 minút trval voľný pád zariadenia na Zem. Ako autori na svoje stránke vysvetľujú, ich balón sa oficiálne nedostal do samotného vesmíru, ale priniesol fotografie z "hraníc vesmíru".
Čarom celého projektu je jeho jednoduchosť a finančná nenáročnosť. Všetky súčiastky si môžu v obchodoch kúpiť a následne pospájať aj amatéri.
Ako uviedli komentátori, mladí študenti v rámci svojho rozpočtu na pivo tromfli finančne náročné výskumné vesmírnej agentúry NASA. Autori projektu tento týždeň ohlásili, že bezplatne zverejnia podrobný návod na zostrojenie lietajúceho fotoaparátu.
Krátko nato však ich stránka pre veľký záujem verejnosti prestala fungovať. Keďže študenti nemali dosť prostriedkov na presun stránky na výkonnejší server, záujem verejnosti využili na malú finančnú zbierku.
"Akýkoľvek príspevok vysoko oceníme. Oliver stále platí školné a ja žijem len zo štipendia - síce nie nižšieho ako podpora v nezamestnanosti, ale ani nie o veľa vyššieho," uviedol vo svojom komentári na projektovej stránke študent Justin Lee.
(spolupracovníčka TASR Mária Ondruchová) zsl dem