SME

Prechod na digitál štartuje

Analógové vysielanie má na Slovensku skončiť v roku 2012. Vtedy ho má úplne nahradiť digitál. Viaceré domácnosti si budú musieť nakúpiť novú elektroniku.

Od klasického analógu má Slovensko postupne prejsť na digitálne vysielanie. Vláda sa chystá sociálne slabším sčasti dotovať prechod na novú technológiu.Od klasického analógu má Slovensko postupne prejsť na digitálne vysielanie. Vláda sa chystá sociálne slabším sčasti dotovať prechod na novú technológiu. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – ČTK)

BRATISLAVA. Na ministerstve dopravy včera odštartovali prechod na digitálne vysielanie. Zmeny by si mala všimnúť asi polovica domácností, keďže zhruba toľko domácností v súčasnosti pozerá televíziu cez takzvaný analóg, čiže klasickú anténu. To predstavuje 650 až 700­tisíc domácností. Pre niektoré bude digitál znamenať aj viac televíznych programov v ponuke. Koľko ich bude, je otázne. O technológii, cez ktorú sa má digitálne vysielať, totiž ešte nie je rozhodnuté.

Staršia technológia má väčšiu podporu

Aké sú MPEG2 a 4
  • Cena dekodéra pre MPEG2
    vychádza na zhruba 26,5 eura (800 korún). MPEG4 stojí
    niekoľkonásobne viac.
  • Pri použití MPEG4 sa do jedného takzvaného multiplexu dostane pri štandardnom rozlíšení 7 až 10 programov, pri MPEG2 je to 4 až 5.
  • Pri vysokom rozlíšení pojme MPEG 4 dva až tri programy, starší MPEG žiadny.
Zdroj: TÚ, ČTÚ, MDPT

„Osobne si myslím, že vhodnejší je štandard MPEG2," povedal včera minister dopravy Ľubomír Vážny. To je technológia, pomocou ktorej sa do digitálu zmestí menej televízií, než keby sa použila modernejšia technológia MPEG4.

Definitívne sa o technológii rozhodne po porade víťaza súťaže na prevádzkovanie digitálu s televíziami. „Je to záležitosťou dohody medzi Towercomom a vysielateľmi," povedal riaditeľ odboru telekomunikácií Kristián Vajda. V prvej fáze bude podľa neho na Slovensku cez digitál vysielať zhruba 5 televíznych staníc, postupne budú pribúdať.

Bývalý šéf Telekomunikačného úradu Branislav Máčaj niekoľko mesiacov upozorňuje, že za výberom staršej technológie nie je nič iné, než snaha televízií nepustiť na slovenský trh žiadnu novú konkurenciu. S použitím MPEG2 to podľa neho nehrozí.

Súkromné televízie sa zatiaľ nevyjadrujú, akú technológiu by privítali. „Otázka kompresného štandardu je technologickou záležitosťou, ku ktorej je predčasné vyjadrovať sa, keďže nepoznáme ponuku od prevádzkovateľa digitálneho vysielania," povedala Zuzana Vachová, PR manažérka TA3.

K téme sa zatiaľ nebude vyjadrovať ani TV JOJ, povedala hovorkyňa televízie Tatiana Tóthová. Televíziu JOJ vlastní finančná skupina J&T. Podľa Máčaja má táto finančná skupina väzby na víťaza digitálneho tendra. Firma to vytrvalo odmieta.

Digitál zadotujú

Faktom je, že ľudí, ktorí televíziu pozerajú cez anténu, digitalizácia zrejme niečo bude stáť. Na prijímanie digitálu totiž potrebujú dekodéry, alebo televízory, ktoré ich majú zabudované. Ministerstvo preto plánuje domácnostiam pomôcť 20­eurovými poukážkami. Príspevok by mohli dostať poberatelia dávok v hmotnej núdzi alebo invalidní a starobní dôchodcovia s príjmom nižším ako 185 eur. Celkovo podľa Vážneho stojí takýto „settop box" vyše 26 eur (zhruba 800 korún).

Nízka cena týchto zariadení je podľa Vážneho jeden z dôvodov, prečo je staršia technológia výhodnejšia. Okrem toho na Slovensku už bolo dávnejšie rozbehnuté pilotné digitálne vysielanie. „Asi 150-tisíc domácností už má mpeg2," povedal Vážny. Pilotné vysielanie rozbiehala tá istá firma, ktorá teraz bude vysielanie prevádzkovať - Towercom, bývalé Radiokomunikácie.

Novšia technológia má navyše už aj také služby, ktoré by ľudia na Slovensku ani nevyužívali, povedal Vážny.
Technológiu MPEG2 zavádza aj Česko. „Rozhodovalo sa o tom v roku 2004, keď ešte MPEG4 bol v začiatkoch," povedala Dana Makrlíková, hovorkyňa Českého telekomunikačného úradu. V Česku tiež zohrala cena dekodérov.

Firma B.M.A., ktorú si najalo ministerstvo dopravy, má vo štvrtok začať kampaň o zavádzaní digitálneho vysielania. Vyjde maximálne na zhruba 1,6 milióna eur (50 miliónov korún). Slovensko bude rozdelené na 12 častí, digitál budú zavádzať postupne. Chvíľu sa bude vysielať paralelne a jednotlivé „analógové ostrovy" sa postupne vypnú. Analóg bude minulosťou v roku 2012.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu