Čo sa číta na internete
1. Kámasutra
2. Adobe Photoshop Secrets
3. The Complete Idiot's Guide
to Amazing Sex
4. The Lost Notebooks
of Leo?nardo da Vinci
5. Solar House – A Guide
for the Solar Designer
6. Before pornography
– Erotic Writing in Early Modern England
7. Twilight – všetky diely
8. How to Get Anyone to Say YES – The Science of Influence
9. Nude Photography
– The Art and the Craft
10. Fix It – How to Do All Those Little Repair Jobs Around the Home
BRATISLAVA. Raz to muselo prísť. Po rebríčku najnavštevovanejších webstránok či najsťahovanejších filmov je tu aj zoznam najobľúbenejších verzií internetových kníh. Teda najkradnutejších.
Zoznam 10 najčastejšie voľne sťahovaných titulov v roku 2009 vypracoval server FreakBits. Vychádzal pritom z údajov aplikácie BitTorrent, ktorá umožňuje voľné sťahovanie hudby, filmov aj kníh.
Chýbajú rományRebríčku dominujú dva motívy: sex a užívateľské príručky. Svedčí o tom tandem na vrchole. Prvé miesto obsadila indická kniha o sexe Kámasutra, druhé Tajomstvá Adobe Photoshop, návod na používanie grafického programu. Podobne výstižne záujem o knihy na internete vyjadruje aj tretie miesto. Obsadil ho Návod na úžasný sex zo série pre „úplných idiotov“. Všetky tituly z Top 10 boli stiahnuté od 100tisíc do 250tisíc ráz.
V zozname však chýba viac románov. Medzi desať najkopírovanejších sa zaradila len sága Úsvit, romantický fantasy román. To, čo je pre niektorých dôkaz nedostatočného záujmu o krásnu literatúru, iní považujú za dobrú správu. „Je to konštatovanie uspokojujúce pre literatúru,“ napísal francúzsky server o knihách LivresHebdo.fr. Oceňuje, že diela klasikov sa zatiaľ nelegálne nešíria.
Knihy seriály netromfliUž v minulosti vznikol zoznam najsťahovanejších pirátskych kópií filmov či hudobných interpretov. Tie sa však pohybujú v úplne iných cifrách.
Na prvom mieste rebríčka seriálov za rok 2008, ktorý zostavil rovnaký autor ako ten o knihách, je Lost s takmer šiestimi miliónmi stiahnutí.
Na svoj zlatý pirátsky vek si knihy ešte musia počkať. Nie všetci sa ho však boja ako LivresHebdo.fr.
„Deň, keď sa dozvieme, že knihy Vladimira Nabokova sa masívne šíria v pirátskych kópiách, bude veľkým dňom,“ napísal literárny blog francúzskeho denníka Le Monde.