BRATISLAVA. Hviezdna sústava Andromeda, vzdialená zhruba 2,5 milióna rokov od Zeme, sa zväčšuje tak, že do seba vťahuje hviezdy iných galaxií. Vedecký tím z Univerzity v Západnom Ontáriu v Kanade počas jej mapovania zistil, že obsahuje "zvyšky trpasličích galaxií".
Výsledky poukazujú na hierarchický model ich formovania. Väčšie galaxie podľa vedcov zrejme obklopujú pozostatky tých menších. Ako píšu v štúdii zverejnenej v najnovšom čísle časopisu Nature, potvrdili tak už staršiu teóriu.
V Andromede vedci objavili hviezdy, ktoré nemohli vzniknúť v jej vnútri. Ich pôvod prezrádzajú ich obežné dráhy, uviedla členka tímu, astronomička Pauline Barmby. Okrem toho objavili "prúd hviezd" z neďalekej galaxie Triangulum smerujúci k Andromede. Scott Chapman, ktorý prednáša astrofyziku na Astronomickom inštitúte v Univerzite Cambridge sa domnieva, že tieto dve hviezdne sústavy sa možno časom úplne spoja.
"Ironické je, že formácia galaxie a zničenie galaxie ide, zdá sa, ruka v ruke," dodal. Podľa astrofyzika Nickolaya Gnedina z Univerzity v Chicagu, ktorý sa na výskume nezúčastnil, práca predstavuje "galaktickú archeológiu v praxi".