WASHINGTON. K Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) sa blíži veľký kus vesmírneho šrotu, ktorý sa dnes dostane až do vzdialenosti troch kilometrov od stanice, uviedla tlačová agentúra DPA.
Ide o zvyšky európskej rakety Ariane-5. Hovorca amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) povedal, že je to "pomerne veľký kus vesmírneho šrotu".
Podľa NASA by však šrot nemal byť nebezpečenstvom pre ISS a astronautov. Vyhýbací manéver vesmírnej stanice či dočasné umiestnenie astronautov v pripojenom raketopláne Discovery sa zatiaľ neplánuje.
Mal by sa uskutočniť aj na piatok plánovaný výstup dvoch astronautov do voľného vesmíru.
Hovorca NASA nechcel uviesť presnú veľkosť letiaceho kusu odpadu. Isté je vraj len to, že meria najmenej desať centimetrov. Takéto objekty sú pri kolízii považované za značné riziko pre ISS.
Odborný časopis Spaceflight Now informoval, že zvyšky rakiet môžu vážiť až do 500 kilogramov. Nie je však jasné, či okolo ISS letiaci odpad pozostáva z jedného kusu.
Experti na nebezpečenstvo vesmírneho šrotu poukazujú už dlho. Podľa údajov Európskej vesmírnej agentúry sa v súčasnosti eviduje asi 13.000 objektov, ktoré merajú viac ako desať centimetrov a predstavujú nebezpečenstvo pre satelity alebo vesmírnu stanicu.
Celkovo vraj existuje až 600.000 kusov odpadu. Dosahujú rýchlosť 10 až 11 kilometrov za sekundu, čo znamená približne 40.000 kilometrov za hodinu.
Čínsky vesmírny šrot prinútil ISS k vyhýbaciemu manévru 22. marca. Aby sa zabránilo kolízii so zvyškami čínskej rakety, stanica sa spolu s vtedy pripojeným raketoplánom Discovery otočila o 180 stupňov.