Londýn 28. marca (TASR) - V Británii vznikol spor o sprostredkovanie pohľadu biológie a náboženstva na vznik sveta na školách. Kresťanská fakulta Emmanuel College v Gatesheade totiž začala vyučovať namiesto Darwinovej evolučnej teórie kresťanskú teóriu stvorenia sveta. Úrady proti tomu nemôžu nič robiť, pretože pasáž v učebných osnovách to nezakazuje.
Diskusia o zlučiteľnosti Darwina a Biblie sa začala počiatkom marca, keď došlo k zmene učebného plánu. Študenti sa teda dozvedia, že Boh stvoril svet za šesť dní, má nanajvýš 10.000 rokov a človek sa nevyvinul z opice.
Tridsaťšesť vedcov na to reagovalo listom vláde, v ktorom vyjadrili obavy, že kresťanská náuka môže študentov zmiasť a že ju treba vykladať ako mýtus.
"Vyučovať náuku o stvorení znamená popierať Darwinovu evolučnú teóriu," povedal pre BBC londýnsky univerzitný profesor Lewis Wolpert. Podľa neho je evolučná teória najdôležitejšou teóriou biológie vôbec.
Vedci kritizovali aj pasáž v britskom učebnom pláne, podľa ktorej treba žiakov upozorniť, že Darwinova teória je kontroverzná.
Sir William Stubbs, šéf úradu QCA, ktorý zodpovedá za učebný plán, uviedol, že učenie o stvorení sveta nie je jeho súčasťou. Školy ho však môžu vyučovať z vlastnej iniciatívy. Na hodinách ale treba žiakom povedať, že väčšina vedcov je prívržencami Darwinovej evolučnej teórie.
Britská vláda je v zložitej situácii. Na jednej strane podporuje školy, ktoré prevádzkuje voľné združenie náboženských spoločností. Za Emmanuel College však stojí ultrareligiózny financovateľ, ktorý chce otvoriť ešte šesť škôl podobného zamerania.
Šéf úradu pre školský dozor Mike Tomlinson vyzval vedenie Emmanuel College, aby k problému zaujalo jasné stanovisko. Po jeho získaní rozhodne, či sú potrebné ďalšie kroky.