SME

Narodilo sa prvé dieťa, ktoré prešlo novým testom chromozómov

Veľká Británia má prvé batoľa, ktorého vajíčko absolvovalo test nositeľov genetickej informácie.

Chromozóm.Chromozóm. (Zdroj: WIKIMEDIA)

LONDÝN, BRATISLAVA. Volá sa Oliver. Ale pokojne mu mohli dať meno Adam.

Je prvým narodeným dieťaťom, pri ktorom sa človek začal s pomocou nových technológií tak trochu hrať na Boha. Pre mnohé bezdetné páry túžiace po vlastnom dieťatku – našťastie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vybrať správneNa začiatku bolo osem vajíčok. Vedci z nich oddelili polovicu chromozómov – útvarov v jadre bunky, ktoré obsahujú molekuly DNA – a vajíčka pripravili na genetickú informáciu od otca. Zvyšné chromozómy testovali.

Chromozóm

Chromozóm je útvar v bunkovom jadre, ktorý pozostáva z jednej alebo dvoch molekúl DNA a naviazaných bielkovín.

SkryťVypnúť reklamu

Chromozómy sú nositeľmi genetickej informácie zakódovanej do molekuly DNA.

Počet, tvar a veľkosť chromozómov je stálym znakom pre určitý druh. Človek má 23 párov.

Lekári následne zistili, že šesť vajíčok vykazuje náznaky, ktoré by mohli viesť k predčasnému potratu či rôznym postihnutiam budúceho dieťaťa – napríklad k Downovmu syndrómu. Lekári však dali týchto šesť vajíčok bokom a na oplodnenie použili zvyšné dve. Také, ktoré sa javili najzdravšie, a preto mali najväčšiu šancu na úspech – narodenie Olivera.

Lekári to zistili vďaka relatívne novej a zlepšenej technológii porovnávacej genomickej hybridizácie, teda skríningu chromozómov. Oliver sa tak stal prvým dieťaťom, ktoré sa narodilo po tom, ako lekári vybrali „to správne“ vajíčko na budúce oplodnenie.

SkryťVypnúť reklamu

Práve abnormality v chromozómoch vajíčka sú zodpovedné za väčšinu postihnutí, ktoré môžu zasiahnuť do vývoja plodu. Len asi dvadsať percent pripadá na defekty spermií a prípadné nepriaznivé udalosti vo vývoji v tele matky.

Zázrak alebo veda?Lekári hovoria, že skúmanie chromozómov zvyšuje šancu na úspešné počatie. Údajne až zdvojnásobuje pravdepodobnosť, že párom, ktoré majú relatívne malú šancu na vlastné dieťa, sa narodí potomok. Len v Británii čaká vďaka tejto metóde dieťa ďalších päť párov.

„Až polovica vajíčok u mladých žien a skoro 75 percent u žien nad 39 rokov vykazuje abnormality,“ povedal podľa Daily Telegraph Simon Fischel, profesor z CARE Fertility Group, ktorá experiment vo Veľkej Británii vykonáva. Oliverovo narodenie preto lekári považujú za prelom v medicíne.

SkryťVypnúť reklamu

Vyvoláva však tiež etické otázky. Ak lekári vyberú z vajíčok také, ktoré považujú za najlepšie, nenahrádzajú tak prirodzený výber prírody či nebodaj Boha? V budúcnosti by podobné techniky mohli viesť – aj keď s dobrým úmyslom – k sociálnemu inžinierstvu.

Najskôr sa vyberie niekoľko z vajíčok, neskôr azda dokážeme zasahovať aj do ich genetickej informácie. Odborné organizácie ako British Fertility Society preto vyzývajú na opatrnosť.

Technológia je totiž v štádiu testovania. Aj sami lekári upozorňujú, že potrebný je ďalší výskum.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu