SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

eBay ponúka čudné veci. Dedinky aj drogy

Hrob nad Marilyn Monroe, dedinka, ľudské orgány či meno pre novorodenca. Na internetovej aukcii sa dá vydražiť aj nezákonný tovar.

Miesto nad ostatkami Marilyn Monroe vydražila rodina Richarda Ponchera.Miesto nad ostatkami Marilyn Monroe vydražila rodina Richarda Ponchera. (Zdroj: WIKIMEDIA)

Hrob nad Marilyn Monroe, dedinka, ľudské orgány či meno pre novorodenca. Na internetovej aukcii sa dá vydražiť aj nezákonný tovar.

BRATISLAVA. Zberateľské predmety, ale aj nové autá. Dizajnérske kúsky, chemikálie či časti na zloženie bomby. To sú len tie bežnejšie veci, ktoré sa dajú kúpiť v internetových aukciách. K tým oveľa zvláštnejším patrí napríklad kompletná dedinka, ľudské orgány, miesto nad ostatkami Marilyn Monroe či meno pre vaše čerstvo narodené dieťa. Zoznam desiatich najčudesnejších aukcií na serveri eBay zverejnil americký magazín Time.

Steroidy a sväté obrázky

eBay je v súčasnosti asi najznámejšia internetová aukčná sieň. Zohnať sa na nej dá prakticky všetko, platiť môžete kreditnými kartami či rôznymi ďalšími sprostredkovateľskými systémami. Jej najväčšou výhodou je však dostupnosť predmetov, ktoré sú inde už nezohnateľné. Niektoré preto, že by si ich aj tak kúpilo len pár zberateľov, iné preto, že sú jednoducho nelegálne.

Aj takých je dosť napriek tomu, že systém umožňuje dražby komentovať, podľa čoho napríklad zistíte, či predávajúci i kupujúci majú o obchod seriózny záujem. K tým prekračujúcim zákon patril napríklad dávnejší prípad steroidov.

Novinári z amerického MSNBC strávili v roku 2005 niekoľko mesiacov prácou na kauze dražby zvláštnych kníh o kulturistike a používaní podporných prostriedkov. Zistili totiž, že knihy, ktoré hovoria o používaní steroidov, nemusia byť len obyčajnými knihami.

Ak ste totiž vedeli, ktorú z takýchto kníh na eBay vydražiť, spolu s knihou ste dostali aj zásielku anabolík. Internetovú dražbu tak výrobcovia používali ako sieť na distribúciu nepovolených látok.

Po upozornení novinárov napokon spoločnosť eBay dražby podozrivých kníh zrušila. A prípad prebrala polícia.
K bláznivejším dražbám však patria aukcie rôznych predmetov s významom pre fanúšikov či veriacich. Na eBayi sa predávajú vrecúška „so skutočne unikátnym“ dychom rôznych umelcov, ich prepotené uteráky či rôzne poháre, z ktorých údajne pili.

Pre náboženských fanatikov je zasa k dispozícii rôznorodá zbierka predmetov, ktoré pripomínajú svätých: počnúc zeleninou a grilovaným syrom končiac. Práve jeden takýto kus predali pred piatimi rokmi v dražbe za 28-tisíc dolárov.

Kúpte si dedinku

Bridgeville je zapadákov kdesi na severe Kalifornie asi 420 kilometrov od San Francisca. Dedinka, v ktorej žije nanajvýš 25 ľudí, sa však preslávila vďaka internetu. Je totiž na predaj - už niekoľkýkrát.

V roku 2002 sa Bridgeville, predtým Robinsons Ferry a Bridgeport, stal prvým osídlením, ktoré sa pokúsili vydražiť v online aukcii. Vydražilo sa za 1,77 milóna dolárov, kupec však nakoniec nezaplatil a dedinku predali za 700-tisíc. O šesť rokov sa ju pokúsili predať znova, vyvolávacia cena tentoraz zahrnovala poštu, osem domov a tri kravy. Kupec sa našiel, no po pár mesiacoch spáchal samovraždu. Bridgeville sa tak znovu ocitol na realitnom trhu.

Keď si ho chcete kúpiť, musíte navštíviť realitného agenta. Tentoraz sa totiž dedinu rozhodli nevydražiť na internete. Možno to prinášalo nešťastie.

Ak však čokoľvek hľadáte, platí, že všetko je na webe. No a ak to plánujete aj vlastniť, všetko sa dá vydražiť.

Najčudnejšie aukcie na eBay

Miesto posledného odpočinku priamo nad slávnou Marilyn Monroe. Vydražené za 4,6 miliónov dolárov.

Fotoaparát, ktorý predtým patril britskému agentovi MI6. V pamäti obsahoval tajné informácie o teroristoch. Vydražili ho za 31 dolárov.

Oblička. Ponuky boli na 5 miliónov dolárov, aukciu stopli.

Meno pre syna. Vyvolávacia cena pol milióna dolárov, kupec sa nenašiel.

Medaily Pulitzerovej ceny, ktoré zmizli novinám Newsday. Vydražili ich za 15 500 dolárov. Polícia ich vrátila novinám.

Panenstvo. Aukčná spoločnosť aukciu zastavila, ponuka sa údajne vyšplhala na 3,7 milióna dolárov.

Fajka z marihuanovej aféry s plavcom Michaelom Phelpsom. Dražiteľa zadržala polícia.

TIME
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu