BRATISLAVA. Je svrbenie iba druhom bolesti, ktorá má nižšiu intenzitu? Alebo ide o rozdielne pocity, ovplyvnené a riadené rozdielnymi nervovými dráhami?
Hľadaním neurónov, ktoré by vysvetlili, prečo mozog vníma svrbenie inak ako bolesť, strávili vedci desiatky rokov. Odborné časopisy v minulosti priniesli niekoľko článkov o objave buniek, určených výhradne na vnímanie svrbenia. Vždy sa však ukázalo, že to bol omyl.
Až teraz to dokázal tím z Lekárskej fakulty Washingtonskej univerzity v St. Louis vedený Zhou-Feng Chenom. Americkí vedci v Science Express napísali, že našli dve rôzne signálne dráhy; jedna z nich vedie v mieche bolesť, druhá svrbenie.
Existenciu týchto dráh dokázali experimentom: neurotoxínom umlčali potkanom špecifickú signálnu dráhu pre svrbenie bez toho, aby ovplyvnili ich schopnosť cítiť bolesť a vyhýbať sa jej.
Práca amerického tímu má okrem poznania nového mechanizmu aj praktický význam, napríklad pri liečbe pretrvávajúcich alergií.
„Ukázali sme, že existujú neuróny spojené s pocitom svrbenia, ale nie s bolesťou,“ povedal Chen. „Tieto bunky môžu mať niekoľko špecifických receptorov alebo signálnych molekúl, ktoré by sa sa dali využiť ako ciele pre budúcu liečbu chronického svrbenia.“
Autor: ač