MAGDEBURG.
Psychológovia a neurológovia z univerzít v Magdeburgu a Londýne v odbornom časopise Current Biology opravili výsledky doterajších štúdií, podľa ktorých sa človek rozhoduje viac než dvakrát dlhšie ako ľudoopy. Nové experimenty s použitím magnetoencefalografie ukázali, že ľudská reakcia je rovnako dlhá, ak sa spojí s odmenou, ako sa to robilo v doterajších štúdiách s ľudoopmi.
Rôzna rýchlosť reakcie mozgu na nové obsahy bola určitý čas záhadou. Keď sa ľuďom a opiciam v pokusoch ukazovali obrázky, ktoré mali stlačením tlačidla vyhodnotiť buď ako "videl som", alebo ako "nové", mozog zvierat to zvládol za 70-80 milisekúnd, no ľudia na rovnakú úlohu potrebovali približne 200 milisekúnd.
Tím nemeckých a britských vedcov teraz dokázal, že tento rozdiel spôsobila chyba v príprave pokusu. Ľudia totiž dostávali len slovné pokyny, opice však mali motiváciu v podobe ovocnej šťavy alebo jedla. Keď dostali ľudia za správne odpovede zaplatené, rýchlosť reakcií sa vyrovnala.
"Domnievame sa, že rýchlejšia reakcia súvisí s tým, že mozog je v prípade odmeny ovplyvnený vyššou hladinou dopamínu," uviedol vedúci štúdie Emrah Düzel.