Ľudia ich služby k životu potrebujú a sú ochotní za ne zaplatiť aj relatívne vysoké ceny.
BRATISLAVA. Ľudia na Slovensku platia za vysokorýchlostný internet najviac z 30 krajín OECD, a to takmer dvojnásobne viac ako Kanaďania, ktorí sú na druhom mieste. Vyplýva to z výročnej telekomunikačnej správy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorá združuje 30 krajín. Aj v ostatných kategóriách je Slovensko na popredných miestach v predražení telekomunikačných služieb. Zákazníci na Slovensku si priplatia napríklad aj za mobilné telefóny.
OECD v štúdii porovnáva podľa parity kúpnej sily, ktorá presnejšie vyjadruje aj aspekt životnej úrovne ako iba výmenný kurz. Výpočty organizácia zverejnila v amerických dolároch.
Drahý internetPriemerný slovenský užívateľ vysokorýchlostného internetu (čo je rýchlosť od 12 do 32 megabitov za sekundu) podľa tejto štatistiky zaplatí okolo 170 dolárov za mesiac. V prípade druhej Kanady je táto suma okolo deväťdesiat dolárov.
V krajinách OECD je priemerná suma za výsokorýchlostný internet vyjadrená podľa parity kúpnej sily 53 dolárov. Zo susedných krajín platia Poliaci a Česi okolo 70 dolárov a Maďari iba niečo vyše 60. Najlacnejšie, za 30 dolárov mesačne, sa potom surfuje vo Francúzsku a Japonsku.
Pri internete strednej rýchlosti (2,5 až 10 megabitov) na tom Slovensko tiež nie je veľmi dobre: na čele tabuľky je so sumou 90 dolárov. Česi majú cenu pod 40 a Maďari tesne nad tým, pod mesačným paušálom 70 dolárov sú Poliaci.
Veľa aj za telefonovanieVeľké sumy v porovnaní so životnou úrovňou si telekomunikační operátori u nás pýtajú aj za telefonovanie mobilom či pevnou linkou. Pri stredne silnom využívaní mobilu (780 hovorov ročne, 600 SMS a osem MMS) je táto suma u nás o niečo nižšia ako 500 dolárov a Slovensko je na piatom mieste.
Podobne sú na tom aj Česko, Kanada a Španielsko, ktorí sú tesne pred nami. Poliaci a Maďari pritom ročne zaplatia okolo 300 dolárov. U nás sú za túto vysokú sumu zodpovedné najmä priveľké ceny paušálov.
Najlacnejšie sú mobily v Holandsku, Švédsku a Fínsku, kde rok telefonovania vyjde na asi 130 dolárov. Tí, ktorí u nás telefonujú veľa (1680 hovorov), sú na tom ešte horšie, Slovensko je totiž druhé najdrahšie hneď po Španielsku.
„Ľudia sa mobilov nevzdajú, mnohí máme dvojročné zmluvy a nemôžeme len tak odísť. Mobilný telefón je navyše nevyhnutnosť, nie luxus," povedal pre agentúru Canwest ekonóm OECD Taylor Reynolds.
Pevné linky sú tiež nad priemerom OECD, ale ešte drahšie sú u našich susedov: v Česku, Poľsku a Maďarsku.
Nákladná AmerikaNajviac za mobilnú komunikáciu dajú v Severnej Amerike - v USA pretelefonujú ročne 635 dolárov). Dôvodov je na to niekoľko. V Spojených štátoch a Kanade totiž platíte aj za prichádzajúce hovory, a preto sa miestni operátori sťažujú, že metodika organizácie je zdeformovaná.
Napriek hrozivo vysokým cenám OECD vidí klesajúci trend. Medzi rokom 2006 a 2008 totiž ceny v 30 krajinách priemerne klesli od 21 do 32 percent podľa toho, ako často užívatelia telefonujú.
Spomalil sa prepad tržieb z používania pevných liniek. Tieto spoločnosti totiž ťažia z internetového pripojenia.
OECD_studia
Autor: Braňo Ondrášik