sa vybral správnym smerom.
Wé-bé-tisícka nie je iba ďalším tuctovým kompaktom, ktorý sa od ostatných líši tým, že má dva ciferníky s ručičkami na ktorých zobrazuje zostávajúcu energiu a kapacitu batérie. Ponúka radosť zo snímania a výstupy, ktoré už netreba upravovať. Aj keď vlastníci zrkadloviek iba kývnu rukou, tí čo snímajú svet okolo seba s kompaktom určite spozornejú.
Štíhly s ohromujúcim displejom
Kovový plášť fotoaparátu nie je iba puncom luxusu, ale aj dizajnérskym prvkom ktorý naznačuje, že nejde o lacák z výpredajového koša.
Inak tomu nie je ani v tomto prípade. Vo vyhotovení cítiť silný zmysel pre detail a funkčnosť. Jemné zaoblenia a výstupky zlepšujú úchop, imitácia kože funguje protisklzovo a jemne vyvýšený lem chráni veľký displej s takmer 8-centimetrovou uhlopriečkou pred poškriabaním.
Práve displej je prvkom, ktorý robí z fotografovania radosť. Vďaka AMOLED technológii a vysokému rozlíšeniu máte pocit že sa nepozeráte na digitálny náhľad, ale na vytlačenú fotografiu. Sýte farby zodpovedajúce skutočnosti, extrémne jemný detail a dobrá čitateľnosť na slnku sú na nezaplatenie. Je to, akoby ste sa pozerali cez hľadáčik. Vopred viete ako budú snímky vyzerať a hlavne, či svojou farebnosťou vystihujú skutočnosť. Technológie napredujú a tak dúfajme, že nekvalitné zrnité displeje s vyšednutými farbami zmiznú rokmi z pultov predajní.
Nuž a ak vám v hlave vŕta, čo vlastne znamená skratka hVGA+, ktorou sa výrobca pod displejom pýši, vedzte že ide o rozlíšenie 480x360 bodov.
Ovládanie, ktoré má čosi navrch
Na ovládaní kompaktov už takmer niet čo zdokonaľovať.
Sú na trhu dostatočne dlho, aby výrobcovia preverili, čo je dobré a čo nie. Aj tak však narážame na niekoľko drobností, ktoré potešia, iné by sme si naopak dokázali predstaviť lepšie.
Tlačidlo napájania je jemne zapustené pod povrch o obkolesujeho ho LEDka napájania. Na kliknutie nereaguje. Treba ho pritisnúť aspoň na štvť sekundy, aby sa objektív vysunul zo svojej cestovnej polohy a ručičky na ciferníkoch pomaly vyšplhali na svoje miesta. Exotická palubovka vzbudzuje pozornosť, nie vždy však funguje ako má. Pri rýchlom štarte ručičky zabudnú odštartovať a spomenú si na to až neskôr, inokedy reagujú na zmeny až s odstupom času. Je to hračka, ktorá poteší. Aspoň v detailoch uniknete z digitálneho sveta.
Veľmi nás oslovila dobre spracovaná vertikálna páčka pre funkciu približovania a päťsmerový ovládač, ktorý je kombinovaný s kolieskom. Kým pri pohybe v menu je klikanie priodzené, pri listovaní stoviek snímok je lepšie rolovať v ich zozname palcom. Pohodlnejšie to už azda ani nejde.
Dobrú správu máme aj pre tých, čo sa neradi preklikávajú komplikovanou ponukou. Ak potrebujete pri snímaní zmeniť niektorý z najčastejších parametrov, stačí kliknúť na gombík funkcií a expozičné parametre sú pod kontrolou.
Čo však zamrzí je skutočnosť, že koliesko pre výber režimu sa vo vrecku samovoľne otáča. Chvíľu potrvá kým si človek zvykne kontrolovať jeho pozíciu. Chcete spraviť momentku a zrazu je fuč - iba preto, že koliesko nebolo v polohe, v ktorej malo byť. Aj napriek tomu hodnotíme ovládateľnosť ako dobre zvládnutú. Cvakali sme na túrach, v uliciach mesta, pri záhradnom posedení aj pri práci - boli sme spokojní.
Objektív, s ktorým sa dá čarovať
Ak ste si zamilovali pri kompaktoch 28 milimetrové ohnisko pre jeho široký záber, určite sa vám bude pozdávať aj 24 milimetrov, ktoré ponúka s 5 násobným priblížením WB-1000.
Prvé zoznamovanie je možno malým sklamaním. Široké ohnisko má súdkovité skreslenie, priame línie sa krútia a objekty pri okrajoch snímky sa zväčšujú. Všetko sa však mení, akonáhle v portrétnom režime nasnímate pri polodetailoch tváre karikatúry a začnete túto geometriu využívať pri komponovaní snímok. Akoby ste siahli po novom rozmere a priestore, ktorý bol doposiaľ pre vás utajený. Vďaka širokému uhlu záberu možno oželiete aj to, že fotoaparát panorámy nezvláda. Do jednej snímky vtesnáte viac, ako by ste si mysleli.
Svetelnosť objektívu začína na rozumných 1:2.8, s približovaním klesá až na hranicu 1:5.8. Nie je to síce žiadna výhra, optický stabilizátor však dokáže situáciu ustáť. Aspoň pri prijateľných svetelných podmienkach áno.
Fotografie pre okamžitý konzum
Dvanásť megapixelov na snímači formátu 1/2.33" je pomerne veľa a tak nás neprekvapilo, že všetky snímky prechádzajú v grafickom čipe žehličkou. Tá redukuje šum a maskuje nedostatky, ktoré spracovávaný signál má.
Nie je to žiadne prekvapenie a priznajme si, dnes je to absolútny štandard. Takýmto úpravám sa na digitáloch nevyhnete, ani keď fotíte do RAWu.
Oslovilo nás, akým spôsobom to firmvér fotoaprátu robí. Nemanipuluje iba so šumom, a geometriou, ale upravuje aj farby, tonalitu a mäkkosť kresby. Prostredníctvom preddefinovaných profilov je tak možné bez dodatočných úprav priniesť zo zašednutých hôr s oparom pestro vyfarbené snímky s ostrým detailom, ale aj nasnímať deti hrajúce sa pod záhradnou sprchou v jemnej, zasnenej atmosfére s mäkkými, vytrácajúcimi sa detailmi. To čo dokáže šikovný grafik s citom vykúzliť v softvéri, to urobí fotoaparát tak, aby ste priamo z neho mohli snímky vytlačiť na papier, alebo priamo z karty mohli zobrazovať na svojej HD telke.
Večerné zábery a snímky zo zle presvetlených interiérov sa síce bez šumu nezaobídu, ako sme sa však presvedčili na výtlačkoch, do hodnoty ISO 800 sa to dá na papieri ešte ako-tak zniesť. Zabudovaný blesk a pomocná elektronická stabilizácia však zázraky robiť nedokážu.
Cvakajte, koľko sa len dá
Ak ste sa s novým kompaktom nestretli už niekoľko rokov, potom asi neviete že sa naučili rozoznávať, čo fotografujú.
Výnimkou nie je ani wé-bé-tisícka. V režime automatickej detekcie scény fotoaprát sám rozozná, či chcete fotografovať hory, kamarátov na párty alebo motýľa, ktorý si práve sadol na kvet vo vašej blízkosti. Stačí iba zazoomovať a cvaknúť. Bez obáv, že by boli snímky rozmazané, alebo nepodarené. Vyhľadá si tváre, zistí či sa smejú, ale to sme už rozoberali v minulosti viackrát.
Ak však chcete vybočiť z prednastavených charakteristík, máte možnosť využiť ľubovoľných programových či manuálnych režimov a pustiť sa do ručného nastavovania. Bez klikania v menu to síce nejde, ale aspoň máte všetko pod kontrolou. A ak by ste zatúžili po videu, môžete počítať so záznamom so 720 riadkami a 30 snímkami za sekundu s tým, že zoom bude počas natáčania k dispozícii.
My sme boli s automatickými režimmi a videom úplne spokojní, po manuálnych nastaveniach sme siahali iba príležitostne. Aj to azda iba preto, že automat je nastavený tak, aby ponúkol na výstupe to najlepšie. Výrobca sa snaži o to najdôležitejšie. Uložiť na kartu snímky, ktorými sa budete môcť pochváliť.
Vo fotkách sa nestratíte

S eufóriou z displeja, veľkou pamäťovou kartou a batériou, ktorej nedochádza dych nie je problém za jedno popoludnie nacvakať stovky snímok, takže po týždni by ste sa mali pri prezeraní zákonite utopiť v tom, čo je na karte.
Nuž, nestane sa to. Prehliadač nepracuje s obrázkami iba sekvenčne, ale dokáže ich vyfiltrovať podľa kalendára, vzájomnej podobnosti či použitých farieb. Obsluha prehrávača sa podobá skôr na počítačový program ako na to, čo očakávame vo foťáku. Na perličky narazíte aj pri mazaní. Stalo sa vám už niekedy, že ste vymazali, čo ste nemali? Tak ako dokážete v počítači vyťahovať súbory z koša, tak isto to ide aj vo fotoaparáte. Vývojári predsa len myslia aj na to, čo sa bude diať vo chvíli, keď si s foťákom sadnete do kresla, aby ste zistili čo tam je, prípadne to ostatným ukázali na telke.
Samsung WB-1000 po dvoch týždňoch testovania a experimentov hodnotíme ako model, ktorý dokáže zaujať nielen dizajnom, ale aj obsluhou a kvalitou fotografií. Ponúka kreatívnosť pri komponovaní snínok so širokým ohniskom, zobrazuje žiarivé farby a ostrý detail na displeji, triedi pri prezeraní fotografie tak, aby ste našli, čo potrebujete. Dokážeme si ho predstaviť nielen ako jediný kompakt v rodine, ale aj ako pomocný kompakt pre tých, ktorým sa nechce všade vláčiť so zrkadlovkou.