BRATISLAVA. Čínsky tínedžer Deng trávil celé dni na internete. Aj keď nemal problémy so správaním a mal čistý policajný register, otec sa ho rozhodol prihlásiť do odvykacieho tábora pre závislých od surfovania v Nanningu v provincii Kuang–si Čuang.
Za mesačné liečenie zaplatil sedemtisíc jenov, čo je približne tisíc dolárov. Mladý Deng v ňom však nevydržal ani deň.
Miestna nemocnica ho v pondelok nadránom prijala „ubitého na smrť“, bez známok života.
Tvrdé odvykanie
Odvykací tábor pre sto závislých trvá obvykle mesiac a dozorcovia v ňom môžu na prevýchovu používať aj telesné tresty. „Zariadenie môže využiť akékoľvek prostriedky vrátane telesných trestov, ak dieťaťu nespôsobia ujmu na zdraví,“ citoval čínsky denník China Daily zmluvu, ktorú otec so zariadením podpísal.
Prvé dni mal byť mladý Deng strážený dvadsaťštyri hodín denne, neskôr mal byť režim zmiernený.
Polícia zatiaľ v dôsledku prebiehajúceho vyšetrovania prípad odmietla komentovať.
Až desať miliónov závislých?
V Číne je podľa odhadov asociácie China Youth Internet približne 320 miliónov používateľov internetu, z toho sto miliónov tínedžerov. Organizácia tvrdí, že až o desatine z nich možno tvrdiť, že sú od surfovania na internete závislí. Akou metodikou závislosť vyhodnocovala, nie je jasné. Známe nie sú ani výsledky podobných odúčacích zariadení.
„Keďže ani len nemáme postavené štandardy diagnostiky závislosti od internetu a celý výskum je len na začiatku, táto tragédia sa vôbec nemala stať,“ povedal Ťiang Pchu, riaditeľ pekinského New Taste Family Education Institute. „Tento druh trestov by mal byť v obdobných zariadeniach úplne zakázaný.“ Súhlasí aj Sia Ling–siang, profesor psychológie na chongqinskej juhozápadnej univerzite. „Kým neexistuje štandard, extrémne formy liečby sú neprípustné.“
Zakázali elektrošoky
Prípad päťnásťročného Denga sa stal len týždeň po tom, čo čínsky minister zdravotníctva zakázal v zariadeniach na liečbu závislosti od internetu využívanie elektrošokov. Tie doteraz slúžili pre deti i dospelých ako trest za porušenie pravidiel. Čína ich zakázala, lebo môžu byť nebezpečné.