SME
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky
ĽUDIA A UDALOSTI

Televízia bola darček Američanom

Jednou z nezabudnuteľných postáv histórie televízneho vysielania bol Rus Vladimir Kozmič Zvorykin. Po emigrácii do USA sa stal hlavným tvorcom televízneho prenosového a prijímacieho systému. Zvorykin sa narodil pred 120 rokmi, 30. júla 1889.

Vladimir Zvorykin a jeho vynález.Vladimir Zvorykin a jeho vynález. (Zdroj: WIKIMEDIA)

Jednou z nezabudnuteľných postáv histórie televízneho vysielania bol Rus Vladimir Kozmič Zvorykin. Po emigrácii do USA sa stal hlavným tvorcom televízneho prenosového a prijímacieho systému, ktorý firma RCA rozšírila do celého sveta. Zvorykin sa narodil pred 120 rokmi, 30. júla 1889.

Vladimir Kozmič Zvorykin

Narodil sa 30. júla 1889.
V roku 1926 vynašiel ikonoskop.
Zvažoval návrat do Sovietskeho zväzu.
Zomrel 29. júla 1982.

Svoj najväčší vynález z roku 1926 – kineskop – nazval Zvorykin rusky znejúcim slovom ikonoskop, no jeho základ bol v gréčtine (zo slov zobrazenie a vidieť). Viedla k nemu dlhá a zložitá cesta. Zvorykin si na nej vyslúžil prezývku Ruský darček Američanom.

Chcel robiť, nie slúžiť

Narodil sa v ruskom meste Murom. Jeho otec bol úspešný obchodník, no Vladimirovou láskou sa stala fyzika. Študoval ju na Petrohradskej univerzite, potom prešiel na Technologický inštitút. Tam sa zoznámil s profesorom Rozingom, s ktorým robil svoje prvé pokusy pri prenose obrazu. Rozingovo petrohradské laboratórium sa stalo Vladimirovým druhým domovom.

Prišla však októbrová revolúcia a občianska vojna. V roku 1918 v Moskve si Zvorykin zapísal: „Je jasné, že v blízkej perspektíve nemôžem očakávať návrat k normálnej výskumnej práci.“ Chcel však robiť a objavovať, nie slúžiť novej sovietskej moci, a už tobôž nie bojovať na jej strane v občianskej vojne. Jediným východiskom preň bola emigrácia za oceán. Trvalo mnoho mesiacov, kým sa mu podarilo cieľ uskutočniť.

Stotisíc dolárov a dva roky

V roku 1926 vynašiel ikonoskop, v roku 1929, po krátkej epizóde vo firme Westinghouse, začal Zvorykin pracovať v spoločnosti RCA (Radio Corporation of America). Založil ju iný ruský emigrant David Sarnov. Pri prvom stretnutí sa Sarnov opýtal: „Čo potrebujete na to, aby ste svoj nápad premenili na televízne vysielanie pre verejnosť?“ Zvorykin odpovedal: „Stotisíc dolárov a dva roky práce.“ Bol príliš veľký optimista, ako napokon vždy. Sarnov neskôr vyrátal, že príprava komerčného televízneho vysielania v USA ho prišla na tridsaťnásobok. No úspech bol obrovský.

V roku 1933 vystúpil Zvorykin na zjazde Americkej spoločnosti rádioinžinierov s prednáškou, nazvanou Ikonoskop - moderný variant ľudského oka. Angličtinou so silným ruským prízvukom v nej zhrnul všetky svoje doterajšie skúsenosti a vysvetlil technické detaily, ktoré predtým nepublikoval. Špičkoví americkí odborníci konštatovali, že tento Rus dokázal to, čo sa nepodarilo mnohým laboratóriám.

Návrat do ZSSR

Zrazu sa z celého sveta začali hrnúť pozvania na prednášky. Zvorykin si však nečakane vybral najskôr ZSSR. Krátko predtým totiž dostal pozvanie, aby sa vrátil. Vraj Sovieti zabudnú na jeho minulosť a dajú mu možnosť pracovať podľa jeho predstáv.

Zvorykin vedel, že sa nikdy nestane stopercentným Američanom, túžil sa stretnúť s bratom a sestrou. Jeho manželstvo, v ktorom sa v Amerike narodili dve dcéry, zlyhalo. Takže v auguste 1933 prehovoril k odborníkom - no už nie k ruským, ale sovietskym, už nie v Petrohrade, ale v Leningrade. Jeho prednášku odmenili ováciami.
Pri ďalšej návšteve zvolal rodinnú radu, aby uvažovala o jeho návrate. Rozhodol skeptický hlas manžela jeho sestry Anny, geológa Nalivkina.

Ten Zvorykinovi vysvetlil, čo sa v ZSSR v skutočnosti deje a akým rizikom by bol návrat: napriek všetkým ubezpečeniam by ťažko boľševici zabudli, že je synom obchodníka, bývalým dôstojníkom cárskej armády, človekom, ktorý má americký pas a dobré vzťahy s nenávidenou buržoáziou.

Späť do USA

Zvorykin sa vrátil do USA a už tam zostal. Do vlasti chodil iba na krátke návštevy, v roku 1936 napríklad do Leningradu a Moskvy, kde v mene RCA upresňoval zmluvu o dodávkach elektrotechnických zariadení do ZSSR.
Potom sa venoval najmä obľúbenej práci v laboratóriu, zdokonaľoval elektrotechnické, optické a iné zariadenia. Napísal veľa kníh, získal množstvo medzinárodných ocenení.

V roku 1954 odišiel so všetkými možnými poctami z RCA a začal pracovať ako riaditeľ Strediska lekárskej elektrotechniky v Rockefellerovom ústave v New Yorku.
Vynašiel tam okrem iného unikátny mikroskop na štúdium chemických reakcií v živých bunkách. Zomrel v Princetone 29. júla 1982.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prelet okolo južného pólu Bennu, záber vznikol zo vzdialenosti 12 kilometrov, keď sa sonda vzďaľovala.

Na planine Nazca objavili nový obrovský obrazec

Doteraz odkryli vyše tristo obrazcov.

Obrazec objavili pri navrhovaní novej cesty k rozhľadni.

Rusom na orbite sa pokazila toaleta

Vesmírna stanica má len dve toalety, druhá je v americkom segmente.

Ilustračná fotografia.