SME
Streda, 17. august, 2022 | Meniny má Milica

Nokia 6600i – šikovný mobil na všedný deň

Malý vysúvací telefón s konzervatívnym dizajnom nijako nevybočuje z toho, čo výrobca ponúka pri modeloch strednej triedy. Rozumie si s internetom, prehráva hudbu z pamäťovej karty a s 5-megapixelovým fotoaparátom nasníma, čo potrebujete. Jeho devízou sú ú

Nokia 6600i
Plusy
 • malé rozmery
 • kvalitné vyhotovenie
 • dobrá citatelnost displeja
Mínusy
 • zle riešená klávesnica
 • zasunutie krytu neukoncí hovor

tle rozmery a nízka hmotnosť.

Nokia 6600i je slajder, o ktorom môžeme povedať, že patrí medzi najmenšie mobily v ponuke Nokie. Nesnaží sa osloviť množstvom funkcií a moderných technológií. Práve naopak. Ponúka rozumný štandard s jednoduchou ovládateľnosťou a prvkami, po ktorých siahame každý deň. Narazili sme však aj na drobné chybičky.

Útly, avšak do ruky sadne

Aj keď hovoríme o drobnom mobile, v chlapských rukách sa nestráca. Malý pôdorys kompenzuje výsuvná konštrukcia a 14 milimetrová hrúbka so silne zaoblenými hranami, takže sa netreba báť toho, že by sa utopil v dlani. Práve naopak – kým vo vreckách neprekáža, pri telefonovaní je akurát.

Výsuvný mechanizmus je vyhotovený z kovu, z jeho spracovania sme mali dobrý dojem. Vôle sú minimálne, pruženie zodpovedá očakávaniam. Kovy sú na konštrukcii tela zastúpené početnejšie. Plasty hrajú druhú ligu a tak môžeme očakávať, že telefón obstojí aj v náročnejších podmienkach. Vybrať si možno z dvoch variantov – nenápadného čierneho a elegantného s brúseným kovovým povrchom.

Displej čitateľný na slnku

QVGA rozlíšenie je dnes už nepísaným štandardom, v tomto prípade má displej uhlopriečku 56 milimetrov. Výrobca sa snaží o úsporu energie a kontrolu nad čitateľnosťou. Nepoužil nový OLED panel, ale štandardnú TFT technológiu doplnil o senzor, ktorý monitoruje intenzitu okolitého osvetlenia. Čím je prostredie tmavšie, tým je jas displeja nižší.

V interiéri sú farby živé, kresba je dostatočne jemná pre prezeranie fotografií. Na slnku sa farebnosť vytráca, čitateľnosť je však na dobrej úrovni. Esemesku či e-mail si prečítate aj na akcii pod jasnou oblohou, pri fotografovaní však chybičky ostrosti prehliadnete. S istotou možno povedať, že displej žiadne muchy nemá.

Klávesnica s bariérami, kryt hovor neukončí

Ak na chvíľu prehliadneme chýbajúcu spúšť fotoaparátu, klávesnicu môžeme hodnotiť po technickej stránke ako dobre spracovanú. Membránové spínanie je kryté plastovými gombíkmi, jednotlivé plôšky sú dostatočne oddelené, takže sa nestáva že omylom stisnete iné tlačidlo, ako ste plánovali.

Hrubé prsty a málo vysunutá alfanumerická klávesnica však akosi nejdú k sebe. Namiesto toho, aby ste s istotou klikli na tlačidlá z vrchného radu, prsty sú blokované spodnou hranou displeja. Na tento ergonomický prešľap si treba nejaký čas zvykať. Máte na výber – buď budete používať prsty druhej ruky, alebo stratíte časť stability úchopu. Ani jedno z možných riešení nám priveľmi nevyhovovalo.

Omnoho väčším sklamaním však bolo, ak sme zistili že po zasunutí klávesnice sa nedejú veci, ktoré by mali byť samozrejmosťou. Je nepríjemné ak po chvíli zistíte, že hovor ktorý ste ukončili ešte stále prebieha a protistrana počuje slová, ktoré nemali prekročiť steny miestnosti, alebo že klávesnica sa zablokuje až po vypršaní časového limitu, ako pri telefónoch bez vysúvacej konštrukcie. Nech sme sa akokoľvek snažili v menu sme nenašli funkciu, ktorá by zmenila veci k normálu.

Sú však situácie, kedy sa zaobídete aj bez klávesnice. Ak po telefóne poťukáte, na displeji sa zobrazí aktuálny čas či informácia o zmeškaných udalostiach.

Internet ako poistka

Telefón je postavený na dobre známej, uzavretej platforme Series 40, so všetkým čo ponúka. Plánovač, správa kontaktov, navigačný softvér – všetko je k dispozícii. Telefón si poradí ako s prezeraním webových stránok, tak s e-mailami. Závratnú rýchlosť 3G siete pre sťahovanie hudby, prezeranie komplikovaných stránok či multimediálny obsah však neočakávajte. EDGE je štandardom pre miesta s 2G pokrytím, UMTS je maximum, ktoré dosiahnete v modernejších 3G oblastiach.

My sme dátové služby využívali pre početné odosielanie obrazových správ a dohľad nad e-mailovou schránkou. Surfovanie bolo pomalé a ostatné služby internetu tiež neexcelovali výkonom. Či za to môže obmedzený výkon procesora, alebo dátového spojenia sme neodhalili. S istotou však môžeme povedať, že dôležité e-maily vašej pozornosti neujdú.

Telefón pracuje vo všetkých piatich frekvenčných pásmach, čo znamená že bez spojenia nezostanete ani na dovolenke. Či už v GSM alebo v WCDMA sieťach.

Multimédiá tak, ako ich poznáte

Dobre spracovaný hudobný prehrávač, gigabajtová microSD karta, FM tuner s RDS dekodérom, káblikový headset a bluetooth rozhranie pre pripojenie bezdrôtového ozvučenia. Taká je základná výbava, ktorá dnes nechýba v žiadnom mobile. Nokia túto parketu zvláda dobre a aj pri tomto modeli sme mali možnosť presvedčiť sa, že FM tuner nie je iba na ozdobu a hravo zvládne príjem signálu aj tam, kde je jeho kvalita na obmedzená.

5 megapixelový fotoaparát s duálnym LED bleskom však nie je žiadny zázrak. Aj keď za dobrých svetelných podmienok je možné pri s trochou šikovnosti vytvoriť momentky ktoré majú atmosféru a šťavu, vysoké rozlíšenie snímača nedokáže kompenzovať šum snímok a príliš slabý dynamický rozsah. Ak sa do záberu dostane aj kúsok oblohy, výtlačky snímok sú ako bez života – s minimom farieb a silným podexponovaním. Dokumentárny charakter majú aj nakrútené videozáznamy. Chýba im detail a ostrosť, ktoré ponúka aj ten najlacnejší kompakt.

Štyri dni na jedno nabitie

Vzhľadom na obmedzenú výbavu nie je mobil príliš náročný na energiu. Pri striedmom fotografovaní a príležitostnom počúvaní hudby vydrží na jedno nabitie približne 4 dni, ak chcete mať pod kontrolou e-maily, alebo sa bez hudby nepohnete, počítajte s polovicou.

Dobrou správou je, že pre nabíjanie môžete použiť ako minikonektor nabíjačky, tak zabudovaný microUSB port.

Nokia 6600i je mobil pre tých, čo od svojho spoločníka nevyžadujú nadmernú inteligenciu a podporu. Mobil v malom formáte ponúka súčasný štandard a funkcie, ktoré vás udržia v spojení. Ak však mnoho esemeskujete alebo e-mailujete, vyskúšajte si vopred klávesnicu. Nám príliš nesadla a myslíme si, že aktívnym vyťukávačom textov nesadne tiež.

Technické parametre v skratke

 • Hmotnosť: 110 g
 • Rozmery: 93 x 45 x 14 mm
 • Displej: 2.2", 320 x 240 bodov, 16 miliónov farieb
 • Pamät: 20 MB interná, 1GB MicroSD karta
 • Fotoaparát: 5 Mpx, autofokus, video
 • Konektivita: Bluetooth 2.0 s A2DP, USB 2.0,
 • Dátové prenosy: Quad Band, UMTS
 • Batéria: Li-Ion 1000 mAh, max. 450 hod. v pohotovosti, do 4 hod. hovoru
 • Ostatné: FM rádio s RDS, Java, Flash Lite 3.0, Akcelerometer
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Poznáme mená, ktoré by mohli nahradiť ministrov SaS.


24 h
Peter Tkačenko

Keď opakuje, aké ťažké časy republiku čakajú, mal by mať v zálohe krízové riešenie.


36m
Andre (vľavo) a Victor, sa prehrabávajú troskami bytu po ruskom útoku na Nikopol.

Zamestnanci sú v neustálom nebezpečenstve.


a 3 ďalší 16. aug
Po útokoch na ruskú základňu na Kryme stále horí.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 19 h

Neprehliadnite tiež

Vstup do jaskyne Hučivá diera.

Výskum zverejnil časopis Antiquity.


3 h

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší 19 h
Ilustračné foto.

Ľudia sú závislí od dvanástich potravín.


15. aug
Filip Dvořák, exper na umelú inteligenciu má české aj americké občianstvo.

Nepozerajte sa na umelú inteligenciu ako na nepriateľa, hovorí.


15. aug
SkryťZatvoriť reklamu