SME

Obloha bola náboženstvo. Dnes je vedou

Pluto už nie je planéta. Čierne diery sú v strede galaxií. Planéty sú aj mimo slnečnej sústavy. Astronómia stále fascinuje odborníkov i amatérov.

Pozorujeme galaxie, hviezdy i hmloviny. ⋌FOTO – SITA, TASRPozorujeme galaxie, hviezdy i hmloviny. ⋌FOTO – SITA, TASR (Zdroj: SITA, TASR / NASA)

Pluto už nie je planéta. Čierne diery sú v strede galaxií. Planéty sú aj mimo slnečnej sústavy. Astronómia stále fascinuje odborníkov i amatérov.

BRATISLAVA. Obloha ľudstvo vždy zaujímala. Azda ešte skôr, ako si človek osvojil písmo, hľadel na planéty a hviezdy, snažil sa pochopiť ich pohyb a predpovedať ho. Nebola to veda, v starom svete bolo pozorovanie hviezd súčasťou náboženstva.

V utorok a stredu dostanete v stánku k tlačenému vydaniu denníka SME mapu hviezdnej oblohy a planét slnečnej sústavy.

Len ten, kto rozumel oblohe, rozumel aj bohom. V takýchto kultúrach býval astronóm aj kňazom: on ovládal tajomné umenie predpovede kedy zasiať a kedy sa vyleje rieka z brehov.

Po kliknutí infograf zväčšíte.

Hľadieť nahor

V piatok sa na oblohu po prvý raz pozrel Gran Telescopio Canarias, obrovský, desaťmetrový zrkadlový ďalekohľad. Mal by hľadieť na vesmír starý a vzdialený až 13 miliárd rokov.

Dnes už máme obrie zrkadlá, vo vesmíre Hubblov i rôzne ďalšie teleskopy, družice posielame na výlety do kozmu. Počítače spracúvajú množstvo údajov.

Astronómia totiž už vyzerá tak, že počítačom riadený ďalekohľad posiela údaje na obrazovky v kanceláriách, kde ich astronóm spracúva. Napríklad porovnáva pozíciu objektov z rôznych snímok a zisťuje, či sa neposunuli. Potom vypočíta dráhu ich letu. Aby náhodou nehrozilo, že niektorý z nich trafí Zem.

Romantika akoby sa vytratila, no len dovtedy, kým sa nepozriete na úchvatné snímky zhotovené kozmickými ďalekohľadmi. Alebo keď sa dozviete, že aj profesionáli začínali ako nadšenci a sami si skladali ďalekohľady. „Bol som ako Galileo, mal som len lupy a poznal som zákony optiky,“ povedal SME Adrián Galád. Vtedy bol tínedžerom, dnes je profesionálom v Astronomickom a geofyzikálnom observatóriu v Modre.

Náboženstvo i veda

V minulosti bolo pozorovanie hviezd náboženstvom, dnes náboženstvo začína tam, kde veda končí. Ale zároveň hovoria o tom istom, len inými slovami.

Rozdiel však je, že kým kedysi bola astronómia výsadou úzkej skupiny kňazov či vzdelaných astronómov, v súčasnosti môže na hviezdy, planéty, hmloviny či galaxie hľadieť skoro každý. A každý môže objavovať.
Stačí len vyjsť niekam, kde svetlá lámp nepresvetľujú nočnú oblohu a pozerať sa. S ďalekohľadom alebo bez.

Keď v roku 1990 zhotovila americká sonda Voyager 1 fotografiu Zeme z vesmíru, naša planéta sa javila len ako drobná bezvýznamná bodka kdesi na hviezdnom pozadí. Sonda sa vtedy nachádzala ďaleko za obežnou dráhou Pluta.

Dnes je tá sonda ešte ďalej. No naša najbližšia hviezda - s výnimkou Slnka - je od nás vzdialená viac ako 4 roky rýchlosťou svetla. Preto sú ľudia žijúci na bodke kdesi na galaktickej periférii stále odkázaní na pozorovania dejov, ktoré sa dejú nepredstaviteľne ďaleko. Napriek tomu vďaka astronómii a astrofyzike vieme, či relatívne presne tušíme, ako hviezdy vznikajú a zanikajú, že planéty sú aj mimo našej slnečnej sústavy, že Pluto nie je taký výnimočný objekt, aby si zaslúžil patriť medzi planéty, že vesmír je plný čiernych dier, ba i vecí, ktorým rozumieme ešte menej. A že z kozmu vidíme len skutočne nepatrnú časť.

Hviezdna obloha je stále fascinujúce divadlo. Ale dnes už nepotrebujeme obetovať zajatcov, aby sme si uzmierili rozhnevaných bohov, ktorí zosielajú nebeská znamenia.

Kde sú hviezdy?

Nebeské divadlo je už kúsok za mestom. Niekedy stačí pár kilometrov.

MODRA. Nemusíte ísť ďaleko. Stačí kúsok nad Tatranskou Lomnicou či Modrou. Vydáte sa smerom do kopca, lesnou cestou, na ktorej konci čaká observatórium. Napríklad Astronomické a geofyzikálne observatórium v Modre, ktoré patrí Univerzite Komenského.

Na svahu, ďaleko od svetiel lámp, ktoré znemožňujú pozorovanie hviezd, sa nachádzajú rôzne zariadenia i niekoľko striebristých kupol. A v jednej z nich je to najdôležitejšie, ďalekohľad, ktorým sledujú asteroidy. Observatórium v Modre sa špecializuje práve na blízkozemské telesá, určuje ich dráhy a keď nejaké nové nájde, aj ich pomenuje. Napríklad po manželke objaviteľa.

Ak však chcete sledovať hviezdy, nemusíte byť profesionál. I tak môžete objaviť veci, ktoré si iní nevšimli. Napríklad ako Anthony Wesley, amatér, ktorý prvý uvidel, že do Jupitera narazil obrovský objekt a zanechal jazvu veľkú ako Zem.

Tomáš Prokopčak
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu