BRATISLAVA. V auguste 2005 vypustila NASA sondu Mars Reconnaissance Orbiter. Má skúmať červenú planétu z orbity.
Prvé snímky z kamery s vysokým rozlíšením HiRISE sa dostali na Zem v marci 2006.
Kamera neskôr podrobne preskúmala aj oblasť Zeleného údolia na planine Borealis za severným polárnym kruhom, kde v máji 2008 pristála sonda Phoenix, vybavená robotickou rukou. Odvtedy poslala na Zem HiRISE množstvo záberov, svedčiacich o tom, že aj mŕtva planéta, akou sa nám javí Mars, môže byť krásna.
K posledným obrázkom patrí napríklad záber z marsovského južného pólu, ktorý zachytáva prekrásne série eliptických kruhov.
Človeka napadne, že ich mohla vytvoriť nejaká marsovská ľadová rolba, ktorú na Zemi používame na úpravu ľadovej plochy. No vysvetlenie je ešte zaujímavejšie.
Polárne ľadové čiapočky červenej planéty sú obklopené silnými vrstvami nánosov. HiRISE a ďalšie prístroje ukázali, že ich tvorí prašný ľad.
Predstavte si tieto vrstvy ako koláč, v ktorom sa vrstvy striedajú a z ktorého niekto veľkou naberačkou vybral stred. Vaša prvá reakcia môže byť, že tým koláč zničil, no keď chvíľu porozmýšľate, zistíte, že pred vami odkryl prekrásny pohľad na prstence, ktoré sa zarezávajú do hlbokej diery.
Takú veľkú silu má erózia, a podobnú aj človek, ktorý už tiež zarezal svoju „naberačku" na palube Phoenixu do marsovskej pôdy, lenže na severe.
Mnoho ďalších záberov z Marsu, usporiadaných podľa tém, možno nájsť na hirise.lpl.arizona.edu.