Najväčšiu planétu Slnečnej sústavy zasiahla kométa alebo asteroid. Po dopade na nejvznikla rozsiahla jazva v atmosfére. Všimol si to amatérsky astronóm iba s malým ďalekohľadom.
BRATISLAVA. Austrálčan Anthony Wesley objavil 19. júla na povrchu plynného obra Jupitera veľkú tmavú jazvu. „Spočiatku som si myslel, že je to bežná polárna búrka. Potom som zistil, že ide o úplne tmavé miesto,“ komentoval udalosť šťastný objaviteľ, ktorý pracuje ako programátor.
Veľkosť nerozhoduje?
Wesley mal k dispozícii iba jednoduchý 37-centimetrový zrkadlový ďalekohľad. Úspešné pozorovanie urobil zo svojho domu v dedine Murrumbateman severne od Canberry.
Odborníci z JPL/NASA v Pasadene potvrdili dopad kozmického telesa na Jupiter.
Zatiaľ si nie sú istí, či to bola kométa, alebo asteroid. Pozorovania uskutočnili najväčším pozemským ďalekohľadom – Keckovým teleskopom II na observatóriu vyhasnutého vulkánu Mauna Kea na Havajských ostrovoch.
Sústava dvoch ďalekohľadov Keck, ktoré pracujú vo viditeľnej a infračervenej oblasti, je taká citlivá, že by dokázala zaznamenať plamienok sviečky na Mesiaci.
Dole vidieť „jazvu“ na atmosfére Jupitera.
FOTO–NASA
Infračervené snímky odhalili miesto dopadu vesmírneho telesa blízko južného pólu. Astronómovia tam našli tmavú oblasť a jasne viditeľné zvírené častice prachu v hornej vrstve atmosféry. „Jazva“, ktorá vznikla po dopade neznámeho telesa, sa čoskoro stratí. Postarajú sa o to atmosférické víry plynného obra.
Aj profesionáli mali šťastie
„Mali sme obrovské šťastie, že sme mohli pozorovať správnu stranu Jupitera v správnom čase; nedalo sa to naplánovať lepšie,“ povedal Glenn Orton z JPL/NASA. Orton a jeho astronomický tím začali sledovať planétu 20. júla skoro ráno.
Ide o druhú veľkú zrážku planéty Slnečnej sústavy s kométou za uplynulých pätnásť rokov pozorovanú v reálnom čase.
Vďaka Hubblovmu teleskopu na obežnej dráhe Zeme a Keckovmu teleskopu na Havaji astronómovia videli medzi 16. a 22. júlom 1994 v priamom prenose dopad zvyškov kométy Shoemaker-Levy 9. Vtedy do Jupitera narazilo rýchlosťou 60 kilometrov za sekundu vyše 20 úlomkov kométy až s trojkilometrovým priemerom. Náraz najväčšieho úlomku mal kinetickú energiu, ktorá mnohokrát prevýšila odhadovaný účinok celosvetových zásob jadrových zbraní na Zemi.
Astronómovia teraz dostali druhú šancu analyzovať vzdialenú kozmickú katastrofu bezprostredne po tom, čo sa udiala. Expert NASA Glenn Orton si pochvaľoval, že súbeh tejto výnimočnej udalosti so 40. výročím mesačného letu Apolla 11 a 15. výročím dopadu úlomkov kométy Shoemaker-Levy 9 je fascinujúci.