SME

Nový merač vraj pomôže zachrániť vzácne korytnačky pred utopením

Rybárske vlečné siete patria medzi najväčších nepriateľov morských korytnačiek.

(Zdroj: ČTK/AP)

BOURNE (Massachusetts).

Pomôcť korytnačky ochrániť pri súčasnom zachovaní dostatočne výnosného rybolovu by mal nový špeciálny merací prístroj, ktorý sa na siete inštaluje.

Prístroj, ktorý vyrobila americká spoločnosť sídliaca v štáte Massachusetts, má podobu strieborného valca s dĺžkou 18 centimetrov. Po pripevnení na rybársku sieť zaznamenáva, ako dlho sieť zostala pod vodou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak korytnačky uviaznu v sieťach ťahaných za rybárskymi loďami, je pre ich záchranu zásadný čas, ktorý strávia pod vodou. Americký federálny výskum totiž ukázal, že prevažná väčšina morských korytnačiek zapletenie do sietí prežije, ak ich však vytiahnu najneskôr do 50 minút.

SkryťVypnúť reklamu

Ak budú rybárske spoločnosti tento merač používať, môžu sa vyhnúť iným, potenciálne nevýhodnejším opatreniam, ako je uzatváranie rybárskych oblastí alebo zabezpečovanie zložitejšej výbavy na ochranu korytnačiek, ktoré navyše nefungujú na všetkých sieťach.

"Korytnačky tu žijú už od čias dinosaurov. Sú to úžasné živočíchy, myslím, že si väčšina ľudí želá, aby tu zostali aj naďalej, hovorí Elizabeth Griffinová z ekologickej organizácie Oceana.

Nový merací prístroj zaznamenáva hĺbku vody každých 30 sekúnd, pričom merať začína vo chvíli, keď sa rybárska sieť dostane dva metre pod hladinu. Kontrolóri tak po stiahnutí dát z prístroja budú môcť zistiť, či sieť nezostala pod vodou dlhšie, než je nastavený čas.

Prvé testovania prístroja na mori boli úspešné. Jeho predpokladaná cena sa bude pohybovať medzi 350 až 600 eurami a náklady ponesú rybárske spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí ekológovia však tvrdia, že korytnačky by nemali pod vodou zostávať vôbec, pretože im škodí aj relatívne krátka doba bez kyslíku. Griffinová k tomu podotýka, že neexistuje dostatok informácií a teda nikto skutočne nevie, ako dlho môžu byť korytnačky pod vodou, aby prežili.

Rybári sú k novému vynálezu prevažne skeptickí. Krátke doby vleku sú totiž podľa nich pre väčšinu spoločností nepraktické. Ak budú musieť siete neustále vyťahovať von, efektívny výlov nebude vraj možný.

"Nie je to dobrý nápad," domnieva sa James Fletcher, rybár a riaditeľ rybárskej asociácie zo Severnej Karolíny.
"Nikomu sa tento nápad nebude páčiť," uznáva Henry Milliken, biológ z národnej morskej rybárskej služby. Dodáva však, že pre rybárov by tieto merače mali byť lepšou alternatívou než iné opatrenia, ako je napríklad uzatvorenie rybárskych oblastí.

SkryťVypnúť reklamu

Kareta je načastejšou obeťou

Korytnačkou, ktorá najčastejšie uviazne vo vlečných rybárskych sieťach je kareta obrovská. Avšak všetky morské korytnačky žijúce v amerických vodách sú na zozname ohrozených alebo dokonca kriticky ohrozených druhov. Preto každá korytnačka, ktorá zahynie v rybárskej sieti, znamená pre korytnačiu populáciu citeľnú stratu.

Najčastejším spôsobom ochrany korytnačiek sú teraz rámčeky s mrežami, ktoré sa pripevňujú dopredu na rybárske siete. Medzery medzi mrežami sú dostatočne veľké, aby nimi prekĺzli ryby a ďalšie morské živočíchy, ale príliš úzka pre korytnačky.

Tieto mreže majú úspech napríklad pri spoločnostiach špecializujúcich sa na krevety, ale väčšie druhy morskcýh živočíchov ako napríklad krab tŕnitý, čert morský či platesy môžu uniknúť spoločne s korytnačkami, takže sa siete na ich lov stávajú neefektívne.

SkryťVypnúť reklamu

Greg DiDomenico z obchodnej spoločnosti v New Jersey je presvedčený, že zavedenie nových pravidiel v oblasti od polostrova Cape Cod až k Floride, kde sa morské korytnačky vyskytujú, bude mať na niektoré rybárske spoločnosti negatívny dopad. Dúfa, že nové merače nebudú nanútené všetkým, pretože existujú rôzne typy lodí aj spôsoby výlovu. "Neexistuje jeden typ, ktorý by vyhovoval všetkým," pripomína.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 910
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 769
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 664
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 567
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 980
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 658
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 369
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 578
SkryťZatvoriť reklamu