BRATISLAVA. V roku 1973 prišli evolučný biológ Robert Trivers a matematik Dan Willard s hypotézou, že rodičia môžu nepriamo ovplyvniť pohlavie potomkov.
Synovia a dcéry
Výskum rwandských matiek ukázal, že nižšie postavené ženy majú viac dcér ako synov.Zodpovedá to teórii, podľa ktorej sú ženy vhodnejšie do nebezpečnejších alebo chudobnejších pomerov.
Keďže rodičovským cieľom je maximalizovať reprodukčný úspech, teda zabezpečiť čo najlepší prenos vlastných génov do ďalších generácií, nie je jedno, či sa v určitých podmienkach narodí chlapec, alebo dievča.
Či je to naozaj tak, skúmal tím na čele s Thomasom Polletom, sociálnym psychológom z Groningenskej univerzity v Holandsku.
Vedci analyzovali databázu, skladajúcu sa z vyše 95-tisíc rwandských matiek. Boli to ženy žijúce buď v monogamnom vzťahu, alebo v polygýnnom, v ktorom má ich manžel ešte ďalšie manželky.
Zistili, že v monogamnom vzťahu sa matkám narodilo 99 dcér na sto chlapcov. No v polygýnnych manželstvách mali tretie a ostatné nižšie postavené manželky v priemere 106 dcér na sto chlapcov.
Vysvetlenie? Ženy sú v chudobnejších alebo nebezpečnejších pomeroch životaschopnejšie ako muži. Prežívajú lepšie, lebo mužom hrozí smrť v skoršom veku. Platí to najmä pre deti nižšie postavených žien.
Iným vysvetlením je dominancia matky. Dominantná žena má viac testosterónu, a je pravdepodobnejšie, že sa jej narodí viac synov. Aj toto vysvetlenie však podľa Polleta zapadá do schémy, s ktorou prišli Trivers a Willard.