Overovala podozrenie, že v napadnutí počítačových systémov mala zrejme prsty Severná Kórea, povedal dnes novinárom člen parlamentného výboru pre spravodajskú činnosť.
Vlna kybernetických útokov tento týždeň zablokovala niektoré americké a juhokórejské internetové stránky s množstvom prístupov v rovnaký čas. Niektoré juhokórejské vládne webové stránky, vrátane stránok ministerstva obrany a štátnej tajnej služby, útoky poškodili. Prístup na viacero amerických vládnych stránok z Južnej Kórey zablokovali.
NIS informovala poslancov o nepriamych dôkazoch a technických príčinách, prečo začala podozrievať Severnú Kóreu. Varovala však, že je príliš skoro na záver, že za útok nesie zodpovednosť komunistická Kórea, pretože vyšetrovanie sa ešte neskončilo.
"Doteraz sa Severná Kórea nevyskytla medzi IP adresami (spomenutých) 16 krajín," uviedol.
Aj americkí vyšetrovatelia vyhlásili, že podozrievajú z útokov Severnú Kóreu, aj keď zároveň upozornili, že bude ťažké rýchlo identifikovať útočníkov.
Traja americkí predstavitelia tento týždeň povedali, že hoci vystopovali internetové adresy do Severnej Kórey, to ešte neznamená, že za útokom stojí severokórejská vláda. Neželali si byť menovaní, pretože nemali oprávnenie informovať verejnosť.
Hackerským útokom predchádzalo niekoľko nepokojných mesiacov, počas ktorých uzavretá Severná Kórea uskutočnila sériu hrozieb a provokačných aktov, vrátane jadrovej skúšky a odpálenia rakiet, čo medzinárodné spoločenstvo jednoznačne odsúdilo.
Severná Kórea na obvinenia z hackerských útokov nereagovala.
Informovala agentúra AP.