BRATISLAVA. Na Univerzite južnej Floridy vytvorili 55 myší s prejavmi obávanej Alzheimerovej choroby. Keď mali 18 mesiacov - ekvivalent 70 rokov u ľudí - otestovali ich pamäťové schopnosti.
Potom dávali polovičke myší počas dvoch mesiacov toľko kofeínu, ako keby ho dospelý človek dostal do žalúdka 500 miligramov denne; toľko kofeínu obsahujú asi dva energetické nápoje, päť šálok kávy, 14 čajov či 20 plechoviek nápoja typu kokakola.
Ukázalo sa, že pamäť kofeínových myší sa po experimente zlepšila natoľko, ako keby o alzheimerovi nikdy nepočuli. Myšky z kontrolnej skupiny, ktoré dostávali iba vodu bez kofeínu, si príznaky choroby bezpečne udržali.
Ďalšia fáza pokusu v pitevni ukázala, že kofeín znížil na polovičku množstvo bielkovinových plakov v mozgu, ktoré chorobu sprevádzajú. Gary Arendash, vedúci štúdie, pre BBC povedal: „Výsledky dokazujú, že kofeín môže byť nielen prevenciou, no aj vhodným liekom na už prebiehajúcu Alzheimerovu chorobu. Väčšine ľudí neškodí, ľahko preniká do mozgu a zdá sa, že priamo ovplyvňuje priebeh choroby."
Neil Hunt, riaditeľ britskej Alzheimerovej spoločnosti, sa k výsledkom vyjadril rezervovane: „Bolo by predčasné vyhlásiť, že káva alebo kofeín v potravinových doplnkoch pomôžu ľuďom s alzheimerom. Treba urobiť oveľa viac výskumov účinkov kávy na ľudí."