SME

Varovná esemeska zapípa až budúce leto

Bruselská eurokomisia pokračuje v regulovaní mobilných operátorov. Stanovuje cenové stropy, zavádza varovné esemesky a sekundovú tarifikáciu. V mnohých prípadoch ide o dramatické zníženie cien.

BRATISLAVA. Zajtrajším dňom začína Brusel realizovať veľký roamingový regulačný balíček. Jeho hlavnou súčasťou je zníženie, respektíve zavedenie cenových stropov roamingových služieb. Brusel takto znižuje roamingové ceny odchádzajúcich aj prichádzajúcioch hovorov, zaslaných esemesiek a tiež cenu za jeden megabajt dát. Tieto obmedzenia znamenajú po novom zníženie cien za telefonovanie o približne desatinu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cena odchádzajúceho hovoru cez roaming klesne z maximálnej taxy 49 centov bez DPH na 46 centov za minútu. Cena prichádzajúceho hovoru klesne takisto o tri centy, a to na 19 centov bez DPH.

SkryťVypnúť reklamu

Brusel chce v politike znižovania cenových stropov za hovory pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. O dva roky by mala minúta odchádzajúceho hovoru stáť najviac 35 centov a prichádzajúceho 11 centov.

Ceny za dáta a esemesky doteraz regulované neboli. Podľa štatistík stála jedna esemeska zaslaná cez roaming 28 centov. Po novom to bude maximálne11 centov bez DPH. Jeden megabajt dát stiahnutý cez roaming stál 1,68 eura. Po novom to bude najviac jedno euro bez DPH. Napríklad v Írsku ste zaplatili za megabajt dát cez roaming takmer sedem eur. Ide teda v niektorých prípadoch o drastické zníženie poplatkov.

Nové pravidlá roamingu v EÚOd zajtra:

maximálna cena za minútu hovoru klesne zo 49/ 22 na 46/ 19 centov,stanoví sa strop za zaslanie esemesky – 11centov a sekundová tarifikácia po prvej polminúte hovoru.Od marca 2010:

SkryťVypnúť reklamu

Zvedie sa strop za megabajt dát – jedno euro a operátori budú musieť dať možnosť zaslania varovnej esemesky.

Ak používate mobilný internet aj v zahraničí a nemáte predstavu o tom, koľko tieto služby stoja, tak Brusel pomôže aj vám. Eurokomisia chce totiž zabrániť situáciám podobným tej, do ktorej sa dostal istý Nemec. Cez roaming sťahoval televízny program vo Francúzsku a došiel mu účet na 46­tisíc eur.

Nová euronorma platná od marca budúceho roka prikazuje mobilným operátorom zabezpečiť možnosť zvoliť si zastavenie sťahovania dát cez roaming a následné zaslanie varovnej esemesky o tom, že účet prekročil hranicu 50 eur. Súčasťou novej regulácie je aj stanovenie sekundovej tarifikácie po prvej polminúte hovoru.

Operátori nesúhlasia s reguláciou roamingu, no akceptujú ju. „Reguláciu nepovažujeme za prínosnú, brzdí konkurenčnú súťaž," povedal hovorca T-Mobilu Andrej Gargulák. „Degraduje trhové prostredie," dodal Richard Fides, hovorca Orangeu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Vyblednutie neznamená, že koral odumrel.


a 1 ďalší
Satelity vyniesla do vesmíru raketa Atlas V prevádzkovaná spoločnosťou United Launch Alliance.

Poskytovať budú širokopásmové internetové pripojenie s nízkou latenciou.


TASR 3
ISS.

Projekt s názvom Space Volcanic Algae povedie poľský astronaut Európskej vesmírnej agentúry.


TASR
Umelecká predstava exoplanéty K2-18b.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


24
SkryťZatvoriť reklamu