Londýn 14. mája (TASR) - Vďaka internetu a e-mailu nemôžu totalitné alebo diktátorské štáty izolovať svojich občanov od zvyšku sveta tak dôkladne ako tomu bolo ešte v nedávnej minulosti. Existujúce browsery však ešte poskytujú dostatok možností ako zabrániť tomu, aby sa jednotlivec dostal ku všetkým obsahom. Tento problém chce podľa BBC odstrániť známa hackerská skupina Kult mŕtvej kravy (Cult of the Dead Cow, cDc).
cDc sa do povedomia verejnosti nedávno zapísala vytvorením programov Back Orifice a Back Orifice 2000, ktoré odkryli bezpečnostné diery v softvérových produktoch koncernu Microsoft. Uvedené programy dokážu cez internet preniknúť do servera a prevziať nad ním kontrolu.
Hackeri podľa BBC vyvíjajú browser Peekabooty, ktorý je kombináciou šifrovacieho nástroja a peer-to-peer siete podobajúcej sa hudobnej výmennej burze Gnutella. Na rozdiel od jej známejšieho konkurenta menom Napster Gnutella nekoordinuje výmenu dát prostredníctvom centrálneho počítača, ale používa program, ktorý sa nachádza na počítačoch používateľov. Takzvaná peer-to-peer sieť (anglický výraz pre rovnocennú sieťovú komunikáciu) trestné stíhanie sťažuje, pretože nemá centrálny server, ktorého prevádzkovateľa by bolo možné trestne stíhať, a do poskytovania dát zapája všetky zúčastnené počítače.
Ak používateľ browsera Peekabooty požiada o nejaké informácie, program najprv zistí, či sa nachádzajú v sieti počítačov, na ktorých je nainštalovaný. Ak je odozva kladná, súbor sa skomprimuje, zakóduje a pošle počítaču, ktorý oň požiadal.
Práve na tomto zakódovaní posielaných informácií môžu stroskotať pokusy štátu o spriehľadnenie elektronickej komunikácie. No nielen pre politikov a strážcov mravov, ale pre stále ostražitý hudobný a filmový priemysel môže byť Peekabooty oným dráždivým červeným súknom.
Tak či onak hackeri už avizovali, že browser Peekabooty chcú predstaviť na júlovom stretnutí s názvom DefCon (www.defcon.org), ktoré sa uskutoční v Las Vegas.