Kým Intel do spolupráce vnáša svoje skúsenosti s výrobou čipov, Nokia prispela technológiami pre vysokorýchlostný bezdrôtový prenos dát. Nie je to prvá spolupráca medzi firmami. Už dlhšiu dobu spoločne vyvíjajú mobilné linuxové riešenia. Kým Intel vstúpil na trh s ich rýchlo štartujúcim Moblinom, Nokia má v portfóliu internetové zariadenia, ktoré využívajú Linux.
Mobilných aktivít Intelu sa obávajú hlavne Qualcomm a Texas Instruments. Nie je tomu dávno, čo si u Intelu objednala vývoj mobilného procesora firma LG, pred časom kúpil Intel softvérovú firmu WindRiver, ktorá nie je v mobilnom segmente nováčikom. To, že to s mobilným segmentom myslí vážne je viac ako isté.
A čo máme vlastne od oboch firiem očakávať? Snahy o vytvorenie novej platformy tu už boli. Ak si ešte spomínate na systémy UMPC, ktoré mali zmeniť svet, určite viete, že sa tak nestalo. Z času na čas sa síce nejaká drobnosť na trhu objaví, určite sme však neodložili notebooky bokom, aby sme ich vymenili za UMPC. Práve naopak – tento segment absolútne prevalcovali netbooky a čoraz dokonalejšie smartfóny.