TEHERÁN, BRATISLAVA. Z búrlivých protestov, ktoré vyvolali sporné prezidentské voľby v Iráne, režim obviňuje Západ a jeho tajné služby. Paradoxne práve jeho technológie však umožnili, aby mal cenzúru na internete čo najviac pod kontrolou.
„Vďaka asistencii európskych komunikačných spoločností, iránsky režim vyvinul jeden z najsofistikovanejších mechanizmov ako kontrolovať internet," napísal americký denník Wall Street Journal.
Spoločne pre Teherán
Spoločné konzorcium fínskej Nokie a nemeckého Siemensu podľa neho poskytli Iránu monitorovacie zariadenia, ktoré umožňujú nielen blokovať internetové stránky, ale aj získať informácie o ich tvorcoch a podobne.
Nevedeli sme, že režim vie toho urobiť až toľko veľa.
Nemenovaný technik z Teheránu o kontrole internetu v Iráne pre Wall Street Journal.
Internetové sociálne siete ako Twitter či Facebook sa stali jedným z najhlavnejších zdrojov informácií o dianí v krajine. Väčšinu západných novinárov z krajiny vypovedali a desiatky ďalších vrátane domácich blogerov boli zatknutí. Vďaka populárnym internetovým službám sa teokratickému režimu nepodarilo celkom odrezať krajinu od sveta.
Americká spravodajská televízia CNN má napríklad celý tím odborníkov na Irán a jazyk farsí. Tí analyzujú, ktoré príspevky na Twitteri či videá na YouTube z demonštrácií sú autentické a rozhodne sa ich zverejniť.
Veľký čínsky firewall
Irán nie je ojedinelý v kontrole internetu. Vo svete obzvlášť vyniká komunistická Čína, ktorej kontrolný systém prirovnávajú k Veľkému čínskemu múru a hovoria mu Veľký firewall.
Peking však na rozdiel od Iránu, ktorý kontroluje emaily či internetové volania cez jeden centrálny uzol, využíva služby poskytovateľov internetu. Pekingu vychádzajú často v ústrety aj vyhľadávače ako Google či Yahoo.