MADRID, BRATISLAVA. Keď ju našli, mala už 1,2 milióna rokov. Čeľusť predchodcu dnešného človeka sa stala svetovou senzáciou.
Bola asi najstaršou stopou po praľuďoch v Európe, a médiá preto začali písať o prvom Európanovi. Vrátane prestížneho časopisu Nature.
Známa čeľusť však nie je jediným unikátnym nálezom, ktorý našli na nálezisku Atapuerca na severe Španielska. V prachu, piesku a hline sa plahočiaci archeológovia objavili na tomto mieste, ktoré patrí od roku 2000 do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO, tisícky rôznych kostí.
Atapuerca, krasová oblasť s rozlohou asi 13 štvorcových kilometrov v provincii Burgos, bola miestom, na ktorom žili rôzni predchodcovia ľudí. Vápencové jaskyne im poskytovali ochranu, okolie zase dostatok potravy: zvierat aj rastlín.
Kanibali boli bežní
Praľudia neboli vegetariáni. Dokonca im nestačilo ani mäso zvierat. Archeológovia, ktorí na nálezisku pracovali, teraz tvrdia, že práve „prví Európania“ - homo antecessor ktorí žili pred viac ako milión rokmi, boli kanibali. A najviac im chutilo mäso detí.
„Vieme, že praktizovali kanibalizmus,“ povedal podľa AFP novinárom o objave José María Bermudez de Castro, jeden z riaditeľov projektu náleziska. „Toto je pritom prvý dobre zdokumentovaný príklad v histórii ľudstva. Nehovoríme však, že musí byť aj najstarším.“
Castro tiež zdôraznil, že kanibalizmus predstavoval pre našich predkov spôsob, ako sa najesť. Nemal náboženské či rituálne účely.
Archeológovia totiž našli ľudské pozostatky polámané a porozhadzované medzi kosťami rôznych zvierat. Všetky niesli rovnaké znaky - po rezaní a drvení pomocou kamenných nástrojov. „Preto nás napadlo, že kanibalizmus bol spôsob získavania potravy.“ A rovnako tiež dobrý spôsob, ako sa vyrovnať s konkurenčnými jedincami. Castro pritom zdôrazňuje, že to nebolo náhodné správanie, ale systematické a dlhodobé.
Jedli sme kdekoho
Lov a konzumácia iných priamych i nepriamych predchodcov ľudí nemusí byť výnimočným úkazom. Francúzsky antropológ Fernando Rozzi si napríklad myslí, že práve to je jedným z dôvodov, prečo vyhynuli neandertálci. Naši predkovia ich jednoducho zjedli.
Praľudia z Atapuercy však žili oveľa skôr, ešte pred človekom rozumným a neandertálcami. A podľa španielskych vedcov títo homo antecessor prežili v jaskyniach až 800-tisíc rokov. Na územie dnešného Španielska sa mali dostať z Afriky, keď predtým putovali Talianskom a Francúzskom. Nakoniec sa usadili na mieste, ktoré im najviac vyhovovalo.
Práve tu prebiehajú už tridsať rokov vykopávky. Keďže na tomto mieste žili rôzni predchodcovia ľudí počas viac ako milióna rokov, môže dnes slúžiť ako dobrá ilustrácia vývoja človeka. Vedci však tvrdia, že v súčasnosti by chceli nájsť skôr mladšie pozostatky. Najlepšie stopy po „španielskych“ neandertálcoch.