Podľa Svetového fondu pre ochranu prírody (WWF) sú delfíny krátkonosé, obývajúce úsek rieky Mekong medzi Kambodžou a Laosom, na pokraji vymretia. Zostáva ich už iba asi sedemdesiat. Pitvy uhynutých odhalili, že príčinou je znečistenie rieky jedmi.
Delfíny (čeľaď Delphinidae) ako celá skupina nie sú ohrozené. Niektoré ich rody, druhy, poddruhy a populácie však áno. Zvlášť tie, ktoré žijú v riekach. Platí to aj o populácii delfínov krátkonosých (Orcaella brevirostris) v rieke Mekong, pretekajúcej Indočínou.
Tento druh delfína, geneticky blízky kosatke, si dokázal zvyknúť na vodu s rôznou slanosťou a vďaka tomu obýva pobrežné oblasti morí, ústia riek a samotné rieky vyššie proti prúdu. Jeho populácie sú ostrovčekovito i v pomerne veľkých pásoch rozložené od Bengálskeho zálivu cez juhovýchodnú Áziu až po severovýchodnú Austráliu.
Posledných ani nie sto
Mekongská populácia žije na približne 190-kilometrovom úseku rieky v Kambodži a Laose. Nikdy nebola príliš početná a tak jej vedci a ochranári venovali zvýšenú pozornosť. Od roku 2004 je zaradená na povestnom Červenom zozname Medzinárodnej únie pre ochranu prírody (IUCN).
Chmúrna štatistika uvádza, že z mekongskej populácie uhynulo od roku 2003 najmenej 88 zvierat. Táto štatistika je o to chmúrnejšia, že z vyše troch pätín išlo o veľmi malé mláďatá, mladšie ako dva týždne. Najnovší odhad početného stavu celej mekongskej populácie delfína krátkonosého uvádza iba 64 až 76 zvierat.
„Pitvy odhalili ako príčinu úhynu mláďat bakteriálnu infekciu. Normálne by nebola smrteľná, ak by predtým delfíny nemali oslabený imunitný systém. V tomto prípade látkami, ktoré im kontaminovali životné prostredie," povedala Verné Doveová, veterinárka a známa ochranárka z WWF Cambodia.
Skupina hrajúcich sa delfínov krátkonosých z rieky Mekong - táto snímka pochádza z marca 2009 a bola získaná v provincii Kratie na severovýchode Kambodže.
Foto: Richard Vincent/WWF Greater Mekong
Spoločný skok delfínov krátkonosých v rieke Mekong pri Koh Kon Sate v Kambodži v novembri 2007...
Foto: David Dove/WWF Greater Mekong
...a ich „dôverný rozhovor" tamtiež a v tom istom čase.
Foto: David Dove/WWF Greater Mekong
Jedy v životnom prostredí
Analýza doložila v telách mláďat toxické množstvá pesticídov, ako DDT, a v minulosti priemyselne hojne používaných, ale dnes už (legálne) nevyrábaných a Štokholmskou konvenciou OSN z roku 2001 zakázaných polychlórovaných bifenylov, PCB - zakázaných osobitne pre poškodzovanie imunitného systému.
Zatiaľ nevedno, odkiaľ sa táto kontaminácia berie. Mekong totiž preteká viacerými krajinami. Tamojšia delfínia populáciu je ňou ale zvlášť ohrozená, lebo je prakticky izolovaná od iných príslušníkov svojho druhu. WWF Cambodia sa preto usiluje identifikovať aspoň najväčšie zdroje toxických látok.
Ohrozujú samozrejme aj ľudí, ktorí konzumujú tie isté ryby a tú istú vodu ako delfíny. S DDT a PCB, žiaľ, bilancia nekončí - v niektorých mŕtvych delfínoch sa našli aj nebezpečne vysoké obsahy ortute, pochádzajúcej zrejme zo zlatých baní. Ortuť takisto poškodzuje imunitu.
Situáciu zhoršuje malá genetická rozmanitosť mekonských delfínov, vyplývajúca z ich nízkeho počtu a tým vynúteného rozmnožovania v rámci úzkeho okruhu pomerne príbuzných jedincov.
Vyrieši ju iba dekontaminácia. „Veda ukázala, že ak sa chráni životné prostredie veľrybotvarých, ich populácie sa pozoruhodne pružne zregenerujú," povedal Seng Teak, ktorý vedie WWF Cambodia. Pre ľudí platí to isté.
Ochranári pred pitvou jedného z uhynutých mláďat.
Foto: WWF
Treba dúfať, že mekongské delfíny sa takto lúčia iba symbolicky.
Foto: David Dove/WWF Greater Mekong
V záujme ľudí i riečnych delfínov
WWF presadzuje komplexnú ochranu 600 tisíc kilometrov štvorcových biologicky unikátne rozmanitých, ale vážne ohrozených lesov a riek v širšom povodí Mekongu. To obýva vyše 300 miliónov ľudí, občanov Číny, Kambodže, Laosu, Barmy, Thajska a Vietnamu.
Ide aj o riešenie zdravotníckych, ekonomických a kultúrnych problémov. Znečistenie sa totiž tým či oným spôsobom priamo dotýka vyše 60 miliónov ľudí na dolnom toku Mekongu.
Z tejto rieky sa ročne vyloví 2,5 milióna ton rýb. Patrí medzi najväčšie vnútrozemské rybné loviská na svete. Ryby kryjú asi 80 percent potreby živočíšnych bielkovín obyvateľov od Mekongu. Vyše dvoch tretín komerčného úlovku tvoria diaľkovo migrujúce druhy rýb s vyššou pravdepodobnosťou kontaminácie ich mäsa.
Khmérom z Kambodže i Laom z Laosu záleží aj na samotných mekongských delfínoch - obe tieto etniká ich vnímajú ako posvätné zvieratá. Navyše nezanedbateľnému počtu tamojších komunít prináša poplatky i pracovné miesta pozorovanie delfínov v rámci ekoturizmu. Ten má v ochranársky regulovanej podobe veľký potenciál.
Hlavný zdroj: Komuniké World Wildlife Fund z 18. júna 2009.