BRATISLAVA. Ciele národnej stratégie širokopásmového prístupu k internetu (broadbandu), ktoré v minulom roku stanovilo Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR (MDPT) boli plnené. Vyplýva to z materiálu "Návrh priebežného vyhodnotenia plnenia Národnej stratégie pre širokopásmový prístup v SR za rok 2008", ktorý na budúcotýždňové rokovanie vlády predložilo MDPT.
Podľa hodnotenia Európskej komisie v 14. implementačnej správe sa však Slovenská republika s 10,9-percentnou penetráciou v oblasti fixného broadbandu ocitla na poslednom mieste spomedzi 27 členských krajín Európskej únie. "Napriek tomu, že krátkodobé ciele stratégie boli splnené a úlohy stanovené pri každoročnom vyhodnotení plnenia stratégie sú plnené priebežne, nepodarilo sa znížiť zaostávanie Slovenskej republiky v penetrácii pevného širokopásmového pripojenia k internetu za vyspelými krajinami Európskej únie," uviedol materiál rezortu dopravy.
Treba podporiť súťaž
Aktuálny materiál MDPT stanovuje konkrétne oblasti, na ktoré by sa malo Slovensko v riešení širokopásmového internetu zamerať tentoraz. Podľa uvedeného dokumentu sa treba sústrediť najmä na rozvoj súťaže v prístupových sieťach a využívanie frekvenčného spektra uvoľneného prechodom na digitálne pozemské televízne vysielanie. Pozornosť sa má tiež upriamiť na podporu budovania širokpásmových sietí v ekonomicky znevýhodnených regiónoch a rozvoj širokopásmového prístupu v súlade s cieľmi národnej stratégie pre digitálnu integráciu a to najmä v oblasti znižovania geografických digitálnych rozdielov.
Národná stratégia pre širokopásmový prístup v SR stanovuje ciele a postupy budúceho rozvoja širokpásmového prístupu v SR a konkrétne opatrenia na jeho podporu. Stratégia zohľadňuje požiadavku na celoplošnú dostupnosť pre všetky skupiny obyvateľstva, komerčný sektor a verejnú správu vrátane vidieckych a odľahlých oblastí. Okrem toho tiež identifikuje možnosti jeho zlepšenia pri zachovaní princípu technologickej neutrality a bez narušenia pravdiel hospodárskej súťaže tak, aby sa Slovensko v tejto oblasti dostalo počas najbližších päť až osem rokov na úroveň vyspelých európskych krajín.