SME
Piatok, 2. december, 2022 | Meniny má Bibiána

Apple má nový iPhone 3G S – rýchlejší, bez detských chýb

Ak má produkt úspech, niet dôvodu výraznejšie do neho zasahovať. Takúto politiku zvolil Apple pri zostavovaní nástupcu populárneho iPhonu 3G. Vyzbrojil ho rýchlejším procesorom, kvalitnejším fotoaparátom a zdvojnásobil rýchlosť komunikácie v 3G sieťach. Z

vyšné úpravy sa týkajú takmer výhradne softvéru.

Ak si kladiete otázku, čo písmeno S v označení modelu znamená, nie je to nič iné ako skratka pre Speed – rýchlosť. Práve na rýchlejšiu odozvu a svižnejší beh aplikácií chce firma nalákať nových zákazníkov. Cenová politika zostáva bez väčších zmien, predchádzajúci 3G model v 8-gigabajtovej verzii zlacnie na americkom trhu na 99 dolárov.

3× nová rýchlosť

Výkonnejší procesor, ktorým sa iPhone 3G S môže pochváliť ponúka konečne takú rýchlu odozvu, akú používatelia od všestranného telefónu očakávajú. Svižnejšie spúšťanie softvérov, takmer okamžitá odozva na vstupy a podstatne rýchlejší beh internetového prehliadača majú osloviť tých náročnejších. Pri mobiloch sme si akosi zvykli, že nie vždy sú také rýchle, akoby sme chceli. Čím viac sú však otvorené softvérom tretích strán, tým dôležitejšie je, aby za počítačmi nezaostávali. Apple tvrdí, že výkon má pod kontrolou, ako je to v skutočnosti však ukážu iba skúsenosti používateľov.

Ak sa hovorí o tom, že Apple valcuje vreckové herné konzoly podporou hier, odteraz bude boj asi ešte tvrdší. Keďže v systéme bola vylepšená podpora pre akcelerované rozhranie OpenGL, tvorcovia hier majú zelenú, aby využili v odľahčenej podobe tituly, ktoré vyvíjali pre iné platformy. Otvoril sa priestor nielen pre objem hier, ale aj pre ich svižný beh v kvalitnejšej grafike.

Nuž a keď sme už pri rýchlostiach, za zmienku stojí aj podpora HSDPA v plnom, 7,2 megabitovom profile. Dvojnásobný nárast priepustnosti síce nemusí znamenať žiadny výraznejší krok vpred, akosi sa to však už dnes od mobilov, ale aj od operátorov vyžaduje.

3 megapixely už aj pre video

Vo fotovýbave iPhone od začiatku za konkurenciou výrazne zaostával. Apple to chce aspoň trochu napraviť s novým troj-megapixelovým snímačom s automatickým zaostrovaním a softvérovou podporou, ktorá má zlepšiť jeho využiteľnosť. Režim pre makrosnímky, zaostrovanie podľa bodu zvoleného dotykom na obrazovke, alebo natáčanie videa vo VGA rozlíšení s 30 snímkami za sekundu majú byť náplasťou na boľačky predchádzajúcich modelov.

Priznajme si, že to nie je mnoho a dalo sa spraviť aj viac, s prepojením na YouTube, MobileME, e-maily ba dokonca teraz už aj ememesky možno očakávať, že dopyt po lepšom fotoaparáte sa určite zrodí. Aspoň u tých, čo používanie slabého fotoaparátu doteraz odmietali.

Hlasové ovládanie pre všetko

Rozprávať sa s mobilom na ulici je síce prinajmenšom groteskné, v automobile s rukami na volante ide však o funkciu, ktorá je na nezaplatenie. Hlasové rozhranie je odteraz navrhnuté tak, aby ste nezostali iba pri hlasových službách svojho operátora. Povelmi je možné ovládať aj prehrávanie skladieb, či tvorbu playlistov. Čo si rozkážete, to máte. Hlasové ovládanie bude dostupné aj pre vývojárov softvérov, takže nasadenie by mohlo byť bez obmedzení.

Kompas po boku GPS

Kým modul pre satelitnú navigáciu zostáva bez zmien, v ponuke sa objavuje nová aplikácia, ktorá používateľom sprístupňuje virtuálny kompas. Nie je zrejmé, či ide o dáta odvodené z GPS koordinátov a pohybu telefónu v priestore alebo o skutočný elektronický kompas, isté však je že firma chce osloviť aj tých, čo používajú mapy bez kalibrácie s GPS súradnicami. Pri turistike to môže padnúť vhod.

Výdrž sa vraj polepší

S výkonnejším procesorom sa vraj netreba obávať slabšej výdrže batérií. 12 hodín hovorov v 2G sieťach a 5 hodín v energeticky náročnejšom 3G spojení má vraj postačovať.. Vďaka energetickým úsporám by mal nový iPhone 3G S na jedno nabitie zvládnuť 30 hodín prehrávania audia, 10 hodín videoreprodukcie, či 9 hodín intenzívneho využívania internetu.

Firmvér vo verzii 3.0

Všetky detské chyby predchádzajúcich modelov rieši Apple finálnou verziu firmvéru vo verzii 3.0, kde najviac poteší lokalizácia do nášho rodného jazyka, podpora ememesiek, zlepšenie vyhľadávania a technológia push pre lepšie využitie internetových služieb.

Firmy sa snaží firma namotať na nový bezpečnostný systém, ktorý umožňuje vzdialenú správu mobilu, jeho blokovanie či vymazanie na diaľku v prípade, že dôjde k jeho strate. Skrátka – nič nového, nič čo by vyrážalo dych.

Firmvér bude dostupný pre všetkých majiteľov iPhonu bezplatne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu