BRATISLAVA. Tanec väčšinou považujeme za formu ľudskej zábavy. Ak tancujú zvieratá, napríklad vtáky, napadnú nám skôr rituálne pohyby a snaha získať partnera na párenie. Lenže hoci práve toto je aj jedno z vysvetlení ľudského tanca, naše tanečné kreácie vnímame skôr ako odreagovanie v rytme hudby.
Snowball miluje EverybodyDva tímy amerických vedcov teraz ukázali, že dokonca aj vtáky sa môžu tancom „zabávať“.
Výskumným subjektom prvého tímu z Neurovedeckého inštitútu v San Diegu bol papagáj kakadu zlatochochlý, ktorý je doma v Austrálii a okolí.
Snowball pri hudbe nakláňal hlavu, podupkával nohami a krútil telom ako tancujúci človek. Ukázalo sa, že zvlášť rád má Everybody od Backstreet Boys.
Jeho cit pre rytmus potvrdil aj fakt, že pohyby presne prispôsoboval rýchlosti prehrávania hudby, ktorú bádatelia počas pokusov menili.
Také čosi sa dlho považovalo za výsostne ľudskú schopnosť – a nezistilo sa to pri našich naj〜bližších príbuzných v ríši živočíchov, ľudoopoch. Ani pri vtákoch v prírode.
Vedci vysvetľujú papagájov rytmický talent jeho vnímavosťou pre imitáciu hlasu, teda prakticky všeobecnou vlastnosťou papagájov.
Výskum cez YouTubeRytmický talent viacerých druhov papagájov potvrdil aj druhý vedecký tím Adeny Schachnerovej z Harvardovej univerzity. Pokusy robili s africkým papagájom sivým, čiže žakom a tiež s kakaduom zlatochochlým. Využívali pri tom aj tisícky videosekvencií uložených na známom internetovom videoserveri YouTube.