WASHINGTON.
V oblastiach, ktoré rozlohou prevyšujú Spojené štáty americké nie je jednoduché objaviť, kde žijú vzácne tučniaky, ktorých populácia je ohrozená následkami globálneho otepľovania.
Najväčší a najťažší druh tučniakov na svete, ktorý sa vyskytuje výlučne na antarktických ľadoch, sa zvykne zdržiavať na rovnakom mieste celé mesiace, takže kôpky exkrementov sa dajú vidieť aj na záberoch zhotovených z vesmíru.
Vedci z Britského antarktického výskumu objavili túto skutočnosť iba náhodou, keď sa dívali na družicové zábery ich základne. Hnedo-červené fliačiky boli roztrúsené práve tam, kde žili už známe kolónie. Keď si pracovníci výskumného centra uvedomili, o čo ide, dostali nápad a začali pátrať po ďalších tučniačích "stopách". Našli ich po celom bielom kontinente a s pomocou satelitných záberov objavili desať nových kolónií tučniakov cisárskych. Celkovo 38 veľkých skupín tučniakov bolo spozorovaných z vesmíru.
"Je to veľmi významný vedecký výsledok, hoci ide o trochu ľahkovážnu metódu," priznáva Peter Fretwell z výskumného centra.