SME
Štvrtok, 1. december, 2022 | Meniny má Edmund

Twitter. Dokáže veľké divy

Mikroblogy už neslúžia len na pobavie kamarátov. Stali sa nástrojom novinárov i politikov.

Cez mikroblog Twitter organizovali protesty v Moldavsku.Cez mikroblog Twitter organizovali protesty v Moldavsku. (Zdroj: SITA/AP)BRATISLAVA. Má ho Barack Obama i rôzne celebrity. Majú ho spravodajské značky, aj SME. Blogujú na ňom jednotlivci i celé firmy. Preto sa stal fenoménom, ktorý nemení len správanie na sieti, ale aj skutočný svet. Stačí, ak máte mikroblogovací systém Twitter, vlastný mikroblog a armádu nasledovníkov.

Načo je to dobré?

Mikroblogy a statusy sú zvláštny internetový fenomén. Nemusíte v nich mať čo povedať, stačí, ak čosi píšete. Pritom máte dosť kamarátov, ktorí sú ochotní vaše správy čítať. Ukázalo sa to nedávno, keď americká celebrita Ashton Kutcher, inak manžel herečky Demi Moorovej, porazil spravodajskú superznačku CNN. Bolo to v počte svojich nasledovníkov – tak sa nazývajú ľudia, ktorým sa zobrazujú správy, čo napíšete na twitterovom mikroblogu.

SME je tiež na Twitteri.

Twitter môže na druhej strane slúžiť aj ako zdroj serióznych informácií. Alebo aj ako politický nástroj: svoj mikroblog má napríklad americký prezident Barack Obama. Asi neoficiálny profil na Twitteri mal aj slovenský premiér Robert Fico. Podľa Medialne.sk naň pôvodne odkazovala aj oficiálna stránka strany Smer. Po medializácii však tento odkaz Smer stiahol a hovorkyňa odkázala, že ide len o iniciatívu priaznivcov strany.
V Moldavsku však mikroblog zasiahol aj do skutočnej politiky a spôsobil rozsiahle demonštrácie. V Kišiňove, hlavnom meste krajiny, sa o politickú zmenu pokúsila Natalia Morarová. Dvadsaťpäťročná investigatívna novinárka pomocou systému odštartovala takzvanú „Twitterovu revolúciu“ – do ulíc mesta zvolávala protivládnych demonštrantov.

Od Kišiňova až po NASA

Vo voľbách v krajine totiž s veľkým náskokom zvíťazili komunisti. Najmä mladým Moldavcom sa takéto výsledky nepáčili a voľby vyhlasovali za zmanipulované. Ich protesty sa následne zvrhli na násilnosti. Nová komunistická vláda následne aktérov protestov zatkla. Vrátane Morarovej, ktorú po troch týždňoch síce z väzby prepustili, no nesmie opustiť krajinu. Zároveň jej hrozí pätnásťročné väzenie.

Astronaut Mike Massimino. FOTO - NASA

Americká NASA sa nedávno chválila, že astronaut Mike Massimino „twitteruje“ aj počas misie raketoplánu Atlantis k Hubblovmu teleskopu. Médiá i úrad to vyhlásili za prelomový krok: Astro Mike bol údajne prvým človekom, ktorý blogoval z obežnej dráhy. Nakoniec sa však ukázalo, že to nebola pravda. Astronaut na Zem vždy poslal e-mail so správou a tú technici z NASA pridali na jeho twitterblog. Navyše, ani e-maily z raketoplánu nechodili „naživo“. Len niekoľkokrát za deň ich poslali spoločne na Zem.

V súčasnosti sa o Twitteri pripravuje televízna šou. Podľa ČTK sa jej účastníci vydajú po stopách historických osobností.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pohľad na erupciu sopky Mauna Loa v pondelok 28. novembra. Sopka bola ticho takmer štyridsať rokov.

Po 38 rokoch vybuchla Mauna Loa.


19 h

Nové objavy súvisia so vznikom vesmíru.


a 1 ďalší 20 h

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 4 ďalší 30. nov
Kráter Batagajka v ruskom Jakutsku vznikol rozmŕzaním trvale zamrznutej pôdy.

Meňavky slúžia ako bezpečnostná poistka.


29. nov
SkryťZatvoriť reklamu