21. - 27. 5. 2009
Vesmírne metamorfózy. Dvojhviezdu s nízkymi hmotnosťami zložiek, v ktorej superhustá neutrónová hviezda vydáva silné röntgenové žiarenie, pričom sa mení na veľmi rýchlo rotujúci milisekundový pulzar, vysielajúci majákové rádiové signály, identifikoval tím Anne Archibaldovej z McGillovej univerzity v Montreale (na ilustrácii Anne M. Archibaldovej je schéma dvojhviezdy J1023). Vesmíru predsa len trochu rozumieme, lebo astrofyzici si presne toto mysleli.
Zdroj: Science
Kosáčiky exoplanéty. Fázy mimoslnečnej planéty CoRoT-1b (zachytené ako cyklus na umeleckej vízii Leiden Observatory), ktorá patrí medzi masívne objekty z kategórie tzv. „horúcich Jupiterov“, pozoroval francúzsko-európskym satelitom CoRoT Ignas Snellen z Leidenskej univerzity s kolegami. Podrobnosti sú rovnaké ako pri vnútorných planétach našej Slnečnej sústavy, Venuši a Merkúre.
Zdroj: Nature
Fosílie vypovedajú verne. Vzory súborov kostí jedincov z 15 druhov bylinožravcov, ako sú slony, nosorožce, žirafy a antilopy, ktoré uhynuli počas 40 rokov v juhokeňskej oblasti Amboseli (príkladom je lebka pakoňa, foto Anna K. Behrensmeyer), analyzovali David Western z Afrického ochranárskeho strediska v Nairobi a Anna Behrensmeyerová zo Smithsonovskej inštitúcie vo Washingtone. Porovnaním so záznamami o zmenách ich životného prostredia dospeli k záveru, že súbory kostí nedávne i fosílne vcelku verne odrážajú ekosystémové zmeny už s päťročným časovým rozlíšením.
Zdroj:Science