SME

Hackeri kradli na Facebooku heslá

Obeťou phisingu sa stal zatiaľ nejasný počet užívateľov. Účty napadnutých užívateľov zablokovali.

(Zdroj: Flickr.com - Luc legay)

BOSTON. Viete sa prihlásiť na Facebook? Ak áno, útok hackerov sa vás nedotkol. Ten zamestnanci tohto najväčšieho komunitného portálu odhalili dnes v noci.

Hovorca Facebooku Barry Schnitt uviedol, že server sa zotavuje z útoku, pričom zablokovali účty dotknutých užívateľov. Hovorca odmietol zverejniť, koľko užívateľských účtov bolo zneužitých.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hackeri získali heslá tzv. phishingom, keď užívateľom Facebooku odoslali e-maily s výzvou, aby klikli na odkazy, ktorými sa potom dostali na hackerské stránky. Tie svojim dizajnom pripomínali hlavnú stránku Facebooku.

SkryťVypnúť reklamu

Pomýlení ľudia sa začali prihlasovať na svoje účty, ale namiesto toho, aby sa dostali k svojmu profilu na Facebooku, odovzdali hackerov svoje prihlasovacie údaje.

Medzi falošné domény pripomínajúce Facebook patria www.151.im, www.121.im a www.123.im. Spoločnosť Facebook zablokovala možnosť dostať sa na uvedené internetové adresy pomocou odkazu z prostredia Facebooku.

Nejde o prvý prípad napadnutia Facebooku. Medzi najznámejšie prípady patrí decembrové šírenie vírusu Koobface alebo marcové bezpečnostné zlyhanie, ktoré sa šírilo najmä cez facebookové aplikácie.

Ako nepodľahnúť phisingu

  • updatujte pravidelne svoj internetový prehliadač. Ten obsahuje anti-phisingovú čiernu listinu, na podozrivé stránky vás upozorní
  • na každú stránku používajte iné heslo
  • buďte podozrievavý. Aj keď správa alebo mail prišli zdanlivo od vášho kamaráta, v skutočnosti ju on nemusel poslať. Podozrievavý treba byť najmä v prípade, ak od vás vyžaduje osobné údaje.

Agentúra TASR v pôvodnej správe hovorila o 200 miliónoch ukradnutých hesiel. Toľko je však užívateľov, z nich podľa oficiálnych informácii "len malé percento" bolo zasiahnuté útokom. Za chybu sa ospravedlňujeme.

Sociálne siete

Súvisiace témy: Facebook, USA
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


Ilustračné foto

Vedci sa zamerali na pohlavné chromozómy.


a 1 ďalší
Vytvorenie návyku môže trvať viac ako dva mesiace.

Na automatizovanú činnosť si počkáte.


1
Pod Yellowstonom zrejme cirkuluje hélium, pri ktorého ťažbe by nevznikali emisie. Našli ďalšie dve podobné miesta.

Hélium nedokážeme vyrobiť. Vzniká pri rádioaktívnom rozpade.


2
SkryťZatvoriť reklamu