VIEDEŇ. Informoval o tom dnes minister pre vedu Johannes Hahn.
Krajina ukončí svoje členstvo v roku 2011, pretože jej ďalšie zotrvanie v organizácii by zablokovalo značný objem financií, potrebných pre ďalšie medzinárodné výskumné projekty, uviedlo vo svojom stanovisku ministerstvo pre vedu.
Ministerstvo zároveň tvrdí, že aktivity CERN neboli pre Rakúsko dostatočne prínosné: "Vedecký prínos je neoddiskutovateľný, viditeľnosť malých štátov pri pokusoch, na ktorých sa podieľa približne 2000 členov, je však nízka," uviedol dokument.
Rakúsko je jednou z 20 členských krajín CERN a ročne do nej prispieva približne 16 miliónmi eur, čo tvorí asi dve percentá rozpočtu organizácie.
CERN riadi projekt najväčšieho hadrónového urýchľovača častíc na švajčiarsko-francúzskych hraniciach, ktorý urýchľuje protóny na rekordnú energiu 7 TeV (1012 eV) a má vedcom pomôcť objasniť rôzne fyzikálne záhady, no najmä simulovať prostredie po takzvanom veľkom tresku, ktorý väčšina vedcov považuje za počiatok vesmíru. Urýchľovač, ktorý vybudovali v priebehu 13 rokov, sa nachádza v podzemnom tuneli s obvodom 27 kilometrov.
Vedci dúfajú, že sa im po minuloročnej poruche podarí urýchľovač v septembri opäť naštartovať.