23. - 29. 4. 2009
Superrýchlu foto- a videokameru vyvinul Keisuke Goda z Kalifornskej univerzity v Los Angeles s kolegami. Vychádza z novej technológie nazvanej sériová časovo kódovaná zosilnená mikroskopia (STEAM). Rýchlosť závierky je neuveriteľných 440 pikosekúnd, snímky 163 nanosekúnd. Umožní snímať rýchlo sa pohybujúce objekty (ako strely prenikajúce jablkom na foto T. Satoa), napríklad v biológii a medicíne.
Zdroj: Nature
Kryštalickú zeolitovú štruktúru s dosiaľ najväčšími pórmi, ktorých priemer je približne 2,5 nanometra, syntetizoval tím Avelina Cormaa z Polytechnickej univerzity vo Valencii (Španielsko). Poslúži ako „sito" na oddeľovanie špecifických molekúl.
Zdroj: Nature
Vitamínová kukurica. Tím Paula Christoua z Lleidskej univerzity (Španielsko) geneticky upravil kukuricu tak, aby obsahovala vysoké podiely troch vitamínov, ktorých je v bežnej kukurici všeobecne málo: beta-karoténu, vitamínu C a folátu čiže vitamínu B9. Pôvodne belavá odroda je teraz oranžová až červenkastá (na foto PNAS) a obsahuje šesťnásobok vitamínu C a dvojnásobok vitamínu B9.
Zdroj: PNAS
Kone boli pôvodne čierne alebo červenohnedé. Iné farby srsti sa objavili až po ich zdomácnení v eurázijských stepiach pred približne päťtisíc rokmi (na foto A. Ludwiga je pestrá paleta sfarbenia koní). Analýzou DNA z kostí koní to zistil Arne Ludwig z Ústavu pre výskum zoo a divých zvierat v Berlíne (Nemecko) s kolegami.
Zdroj: Science