Na piesčitej plošine nad poľnohospodárskymi poľami v dedine Illáhun vo Fajjúmskej oáze, 80 kilometrov od egyptského hlavného mesta, bádatelia objavili 53 do skaly vytesaných hrobiek, z ktorých niektoré majú až 4000 rokov.
Na staroveké pohrebisko, nachádzajúce sa pri približne 4000 rokov starej pyramíde faraóna Senvosreta II., mohli výnimočne v sprievode archeológov zavítať tento víkend aj novinári.
"Na začiatku výkopových prác som povedal, že možno prepíšeme dejiny tohto miesta, a mal som pravdu," povedal Abd ar-Rahmán al-Ajádí, zástupca generálneho tajomníka egyptskej Najvyššej rady pre pamiatky.
V jednej z hrobiek boli uložené tri úzke drevené sarkofágy, podľa všetkého skrývajúce múmie žien. V sarkofágoch skryté rakvy boli pomaľované modrou, žltou, hrdzavočervenou a čiernou farbou.
V ďalšej hrobke pomaly odstránili veko, na ktorom boli vyryté modlitby, a odhalili farebný sarkofág. Podľa al-Ajádího patril žene, ktorá sa volala Esetharib a bola dcérou jedného z predstaviteľov Illáhunu pred 4000 rokmi.
O tom, kto využíval staroveké pohrebisko, nie je toho veľa známe. Al-Ajádí uviedol, že niektoré z hrobiek sú len okolo 2800 rokov staré, kým ďalšie pochádzajú z obdobia Strednej ríše (2061 - 1786 pred n. l.).
Niektoré hrobky mali osobitnú pohrebnú šachtu, kým iné aj horné a dolné komory. Na nálezisku objavili aj pohrebnú kaplnku spolu s obetným stolom, maľované masky, keramiku, sochy a ochranné amulety.
Archeológovia chcú preskúmať kosti múmií, aby sa dozvedeli viac o výžive, zdraví a zvykoch ľudí, ktorí kedysi v oblasti žili. "Pomôže nám to sledovať vývoj pohrebnej architektúry, viery a zvykov starých Egypťanov," dodal al-Ajádí.