
FOTO SME – PAVOL MAJER
LONDÝN – Prieskum spoločnosti @ Stake potvrdil to, čo dávno vedia administrátori firemných a školských sietí: najväčším bezpečnostným rizikom počítačových sietí nie sú diery v softvéri a utajené slabiny systémov, ale hlúpe činy bežných používateľov osobných počítačov.
Počítačová spoločnosť @ Stake, známa odhaľovaním chýb v operačných systémoch a sieťovom softvéri, uviedla, že napriek hrozbe počítačových podvodov necháva množstvo užívateľov svoje heslá napísané na papierikoch pri počítači, veľa ľudí nie je schopných zmeniť si pôvodné prednastavené heslo a veľkým nebezpečenstvom je aj nesprávne nastavenie hardvéru.
K ďalším hrubým prehreškom proti bezpečnosti je zvyk šifrovať dáta, ale ponechávať ich na pevnom disku aj v nezakódovanej podobe, či „zamknutie“ citlivých údajov prázdnym (nulovým) heslom. Užívatelia by tiež nemali zabúdať na zmenu svojho hesla pri preinštalovávaní počítača.
Podľa štúdie môže byť v takýchto prípadoch investícia do najdrahších bezpečnostných riešení od známych firiem vyhodenými peniazmi. Náročné riešenia totiž úplne zlyhávajú a infraštruktúra sietí sa stáva zraniteľná, ak spoločnosť nezabezpečí dodržiavanie elementárnych bezpečnostných pravidiel všetkými zamestnancami.
Ďalšia štúdia vykonaná spoločnosťou KPMG potvrdzuje, že najväčšie ohrozenie každej firmy prichádza z jej vnútra: väčšinu počítačových podvodov na súkromných spoločnostiach totiž páchajú ich vlastní zamestnanci.
(cnet.com)