1. Zaobstarajte si niektorý antivírusový program a čo najčastejšie ho aktualizujte.
2. Nikdy nespúšťajte neznáme programy – a aj tie známe najprv skontrolujte antivírusovým programom. Rozhodne sa neoplatí veriť, že ak máte program od nejakého známeho, nemôže obsahovať vírus. Požiadavka na dôkladnú kontrolu sa týka aj spúšťateľných príloh e-mailov (najmä súbory .exe). Nezabúdajte ani na na makro-vírusy (v dokumentoch Wordu a Excelu) a nechajte sa v týchto programoch na makrá upozorňovať, v prípade neznámeho dokumentu ich radšej zakážte.
3. Keďže v praxi väčšinou e-mailové vírusy „komunikujú“ po anglicky, dávajte si pozor najmä na správy v angličtine. Ak vám príde e-mail v angličtine od kamaráta, s ktorým si inak píšete po slovensky, je vysoká pravdepodobnosť, že ide o vírus.
4. Buďte ostražití najmä vtedy, ak používate najznámejšie e-mailové programy, najmä tie od Microsoftu. Používa ich totiž najviac ľudí, a preto sú najčastejším cieľom tvorcov vírusov. Taktiež väčšinou využívajú najnovšie technológie, ktoré neraz obsahujú bezpečnostné „diery“. V programe Outlook už napríklad úplne neplatí známe tvrdenie, že samotné otvorenie mailu nemôže aktivovať vírus. V prípade špeciálnej HTML správy so skriptom totiž možno vírus spustiť iba jej otvorením. Vo všetkých ostatných klientoch (aspoň zatiaľ) musíte vírus spustiť „ručne“ (či už spustením zavíreného programu alebo dokumentu). Ak máte chuť a čas experimentovať, na internete už nájdete obrovské množstvo rôznych (aj bezplatných) poštových klientov, určite by ste našli svojho favorita. A ak sa rozhodnete používať Outlook, každopádne si nastavte čo najprísnejšie bezpečnostné zóny (security zone), snažte sa získavať čo najskôr bezpečnostné opravy a zaobstarajte si taký antivírusový program, ktorý dokáže automaticky skenovať prichádzajúcu poštu.