
Bill Gates. FOTO – REUTERS
softvéru, ktorý môže ktokoľvek kopírovať, ďalej upravovať a dokonca predávať pod vlastnou značkou.
Viceprezident Microsoftu Craig Mundie pred týždňom vyhlásil, že takýto softvér prináša väčšie bezpečnostné riziká, nestabilitu produktov, najmä však predstavuje veľkú hrozbu duševnému vlastníctvu. Ako uviedla agentúra Reuters, C. Mundie vo svojej ostrej kritike otvoreného softvéru používal skôr jazyk športovej hviezdy z chudobnej štvrte, než predstaviteľa softvérovej firmy: otvorený softvér popísal ako „úbohý“ a „defektný“. Zaútočil najmä na zástancov otvorenej licencie GPL (umožňuje prakticky voľné nakladanie s cudzím dielom), ktorí vraj „nútia tvorcov softvéru, aby sa vzdali základnej veci, ktorú vytvoria a ktorá má najväčšiu hodnotu.“
Ako alternatívu otvorenému kódu Microsoft predstavil vlastný spôsob takzvaného zdieľaného kódu (shared source). Pri takýchto programoch môžu vývojári partnerských firiem nahliadnuť do zdrojového kódu Microsoftu, aby mohli vyvíjať kompatibilné aplikácie, nesmú ho však žiadnym spôsobom upravovať či ďalej distri-buovať.
Vyjadrenie viceprezidenta Microsoftu nie je prvým útokom firmy proti open-source filozofii – urážky na hlavu konkurentov môže americká softvérová firma navyše sypať celkom beztrestne, keďže tvorcov otvoreného softvéru nezastupuje žiadna firma, ktorá by mohla na Microsoft za akékoľvek výroky podať žalobu.
Je príznačné, že nezávislí programátori na oplátku hovoria v súvislosti s Microsoftom o rovnakých neduhoch – jeho programy sú notoricky známe nestabilitou a bezpečnostnými chybami.
Výčitka zo strany giganta, že tvorcovia open-source búrajú princípy duševného vlastníctva, zrejme takisto obstojí: poskytnutie vlastného diela na bezplatné používanie je totiž právom každého autora a nemožno ho chápať ako nabádanie na krádež všetkých diel.
Obvinenia Microsoftu teda vyznievajú podobne, akoby trebárs telefónny operátor obvinil svoju konkurenciu, že ponúka miestne hovory zadarmo a dotuje ich zo zisku z ostatných služieb. V skutočnosti môže len trh rozhodnúť, ktorá alternatíva je atraktívnejšia a ktorý operátor – a softvérový koncept – prežije. Produkty Microsoftu pritom na trhu ešte stále výrazne dominujú. Otvorené ohováranie konkurencie bez jasných argumentov by mohlo znamenať, že softvérový gigant si neotrasiteľnosťou tejto svojej pozície prestáva byť istý.
TOMÁŠ BELLA