Infekcie môžu zabrániť vzniku nádorov, tvrdia vedci. V najbližšom čísle časopisu Journal of Immunology, ktoré vyjde 15. mája, o tom informujú vedci z Pennsylvánskej štátnej univerzity (PSU) v USA. Už v roku 1893 chirurg William B. Coley zistil, že u pacientov, ktorí prekonávali silnú infekciu, sa zastavil rast nádoru. Vedci vysvetľovali tým, že pri infekcii sa aktivujú bunky imunitného systému a tie bojujú nielen proti samotnej infekcii (napr. baktériám), ale aj proti rakovinovým bunkám.
Andrej T. Tichonenko, Christopher Hunter a ich spolupracovníci z PSU však prichádzajú s alternatívnym vysvetlením. Podľa nich sa pri infekcii zastaví rast tumoru preto, že infekcia blokuje rast nových krvných kanálov, ktoré tumor vyživujú. Tumor totiž pre svoj rast nevyhnutne potrebuje vytvoriť (v procese zvanom angiogenéza) nové krvné kanály, aby dostával dostatokkyslíka a výživných látok. Novou nádejou v boji proti rakovine sú preto špeciálne molekuly, ktoré blokujú angiogenézu.
Vedci z PSU najprv implantovali do pokusnej myši bunky melanómu, ktoré v priebehu niekoľkých dní vytvorili veľký tumor. Potom myš umelo infikovali parazitom Toxoplasma gondii, ktorý spôsobuje toxoplazmózu, a veľkosť tumoru sa prudko zmenšila.
„Nakazené (infekciou) zvieratá by mohli byť obrovským zdrojom mimoriadne účinných látok, ktoré potláčajú angiogenézu,“ povedal pre Scientific American Andrej Tichonenko.
Vedci však upozorňujú, že vývoj nových liekov môže trvať ešte niekoľko rokov. (Reuters, BBC, 5D)