Ich obsiahla správa Sex matters, podáva prvýkrát prehľad o rozdieloch medzi mužom a ženou v oblasti praktickej medicíny, ale aj biológie a farmakológie. Výskum vyniesol na svetlo sveta skutočnosť, ktorú si len málokto uvedomuje – že totiž otázka pohlavia hrá v dnešnom svete veľkú úlohu pri ochrane zdravia a nezriedka aj života.
Americkí odborníci napríklad zistili, že ženy sú napríklad pri infarkte ošetrené horšie, ako rovnako postihnutí muži. Do nemocnice sa v tomto prípade dostávajú o 13 minút neskôr a takisto neskôr sa im začínajú podávať účinné lieky. V menšej miere sa im taktiež predpisujú moderné prostriedky, slúžiace na prevenciu pred infarktom, známe ako betablokátory. Tieto skutočnosti spôsobujú, že na infarkt myokardu umiera v celosvetovom meradle údajne viac žien ako mužov.
Pre ženy, ktoré majú odlišný hormonálny systém, neexistuje osobitné dávkovanie niektorých druhov liekov, používaných pri srdcových chorobách. Lekári taktiež venujú málo pozornosti tomu, že známky infarktu sa môžu prejaviť u oboch pohlaví inak. Zatiaľ čo u muža sa prejavuje infarkt väčšinou bolesťou za hrudnou kosťou, u žien sa môže infarktová bolesť prejaviť v oblasti krku a chrbtice.
Podľa názoru amerických vedcov bude v budúcnosti potrebné venovať rozdielnym príznakom tých istých ochorení u mužov a žien viac pozornosti a tieto skutočnosti zdôrazňovať nielen vo výučbe budúcich lekárov, ale aj v informáciách pre laickú verejnosť. (tasr)