
FOTO – ARCHÍV
e spôsobilo, že sa globálne otepľovanie pokladá za preukázaný fakt. Vedci píšu, že ľadovce v severných polárnych oblastiach sa roztápajú, oveľa rýchlejšie, ako sa doteraz predpokladalo. Keby to bola pravda, v najbližších desaťročiach by došlo k veľkým klimatickým zmenám na celej planéte.
Najnovšie výsledky, ktoré sa chystá uverejniť Dr. Grep Holloway z Institute of Ocean Sciences v kanadskom Sidney, však spochybňujú tieto všeobecne prijímané katastrofické vízie. Holloway tvrdí, že polárny ľad nemizne, ale navrstvuje sa na seba v oblastiach, kde ho vedci nehľadali. Toto odvážne tvrdenie, ktorým Holloway ide doslova „proti všetkým“, je založené na údajoch z ponoriek. Zástancovia zmenšovania ľadových zásob v Arktíde totiž využívali údaje, ktoré merali podmorské sonary na amerických a britských ponorkách. Tieto údaje hovoria o tom, že v období od 60-tych do 90-tych rokov sa zásoby ľadu znížili o takmer 40 percent.
Expedície ponoriek však ani zďaleka nepokrývajú celú arktickú oblasť a navyše merania prebiehali len v určitých izolovaných časových intervaloch, namieta Holloway. Zároveň tvrdí, že silné vetry odsúvajú ľadovce do iných oblastí, ktoré nie sú meraniami z ponoriek pokryté, čo vytvára zdanie, že ľadovce miznú. „Ľadovce v období vetrov opúšťajú centrálne oblasti Arktídy a presúvajú sa smerom ku Kanade. Potom sa vracajú naspäť,“ povedal Holloway pre BBC. Keďže americké ponorky nesmú plávať v kanadských vodách, nemohli v 90-tych rokoch tieto „chýbajúce“ ľadovce zaregistrovať, vysvetľuje Holloway.
Oveľa spoľahlivejšie údaje o objeme a hrúbke ľadovcov by nám mali poskytnúť satelity z kozmu. Tie naznačujú, že celková plocha polárneho ľadu sa zmenšuje len zhruba o 3 percentá za desaťročie a v oblasti severného pólu dokonca narastá hrúbka ľadovej pokrývky.
V oblasti západnej časti Hudson Bay v poslednom čase pozorovali zvýšený výskyt polárnych medveďov a predpokladá sa, že ich sem dohnalo práve roztápanie sa ľadu. Ako však poznamenáva Holloway, tieto medvede mohli prísť z niektorých malých izolovaných oblastí, kde k roztápaniu ľadu skutočne dochádza. V globále však ľadová arktická pokrývka zďaleka neubúda takým tempom, ako sa všeobecne tvrdí.
(Reuters, BBC, 5D)