SME

Microsoft vyhlasuje vojnu tzv. "voľnému softvéru"

New York 4. mája (TASR) - Microsoft Corp. vyhlásil vojnu Linuxu a ostatným alternatívnym typom softvéru, ktoré umožňujú verejnosti nahliadnuť do ich ...

New York 4. mája (TASR) - Microsoft Corp. vyhlásil vojnu Linuxu a ostatným alternatívnym typom softvéru, ktoré umožňujú verejnosti nahliadnuť do ich zdrojových kódov. Microsoft uvádza, že šírenie tohto tzv. "voľného softvéru" prestavuje podstatnú hrozbu pre komerčný softvér a firemné intelektuálne vlastníctvo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Viceprezident spoločnosti Craig Mundie v prejave na New York University nešetril kritikou "softvéru s otvoreným zdrojom" a vo svojom prejave používal skôr jazyk športovej hviezdy, pochádzajúcej z chudobnej štvrte, než slová typické pre ambiciózneho a rečnícky zdatného predstaviteľa softvérovej firmy. Otvorený sotvér popísal ako "úbohý" a "defektný" a upozornil, že môže podkopať softvérový sektor, ktorý je kľúčovým hnacím motorom hospodárskeho rastu.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jeho slov štýl otvoreného zdroja vytvára softvér s väčším bezpečnostným rizikom, nestabilitou produktu a rizikom porušenia všeobecných noriem, čím sa hodnotné intelektuálne vlastníctvo stane vecou verejnou.

C. Mundie sa sústredil na GPL (General Public License) - základnú dohodu, na základe ktorej prebieha distribúcia softvéru s otvoreným zdrojom. Prirovnal GPL, ktorá odmieta tradičné autorské práva v prospech otvoreného zdieľania všetkých výhod z návrhu softvéru, k neúspešným podnikovým modelom "dot.com" z minulosti. "Podporovatelia GPL žiadajú tvorcov softvéru, aby sa vzdali základnej veci, ktorú vytvoria a ktorá má najväčšiu hodnotu, v nádeji, že nejako zarobia, keď predajú niečo iné," hovorí C. Mundie.

SkryťVypnúť reklamu

Ako informuje agentúra Reuters, otvorený zdroj je komplexná tradícia v rámci programátorského sektora a ide o programy, v ktorých zdrojový kód je dostupný aj pre ostatných programátorov a umožňuje im tak modifikácie softvéru. Programátori sa pritom obyčajne spoliehajú na predaj špecializovaných programov alebo konzultačných služieb, nevyhnutných na to, aby takýto softvér splnil konkrétne požiadavky firmy. Mnohí, hoci zďaleka nie všetci, prívrženci tohto spôsobu považujú softvérový kód za komoditu, ktorej podstatou je byť dostupná voľne a vo veľkej miere.

Vývoj otvoreného zdroja v posledných rokoch zamestnáva predstavivosť miliónov programátorov na celom svete ako nový spôsob práce mimo obežnej dráhy okolo Microsoftu, ktorý kedysi dominoval v tvorbe počítačového softvéru.

SkryťVypnúť reklamu

Táto filozofia má svoje korene vo výmene vedeckých a akademických informácií a prvýkrát sa v tejto oblasti objavila v Linuxe a Unixe, ktoré sa stali opakom prísnej ochrany zdrojových kódov u Microsoftu, kde sú obchodným tajomstvom. Otvorený zdroj v 80. rokoch vytvorili programátori, oponenti komerčného softvéru, ktorí sa hlásili k ideálom skupinovej práce. V 90. rokoch sa z neho stal komerčný fenomén a populárny spôsob tvorby softvéru pre prevádzkovanie internetových stránok.

Pionierom v tejto oblasti bol Linux, ktorý sa preslávil softvérovými systémami s otvoreným zdrojom. Veľkú podporu si táto metóda získala od roka 1999 aj zo strany International Business Machines Corp. (IBM) a postupne sa pripojili aj ďalší významní výrobcovia hardvéru aj softvéru.

SkryťVypnúť reklamu

Naproti tomu Microsoft považuje otvorený zdroj za hrozbu pre svoje podnikanie a uviedol to aj počas súdneho procesu, ktorý ho uznal vinným z porušenia protimonopolných pravidiel. Predstavitelia Microsoftu pritvrdili vyjadrenia na adresu konkurenčnej softvérovej filozofie, no C. Mundie zatiaľ prekonal všetkých.

Nová stratégia Microsoftu pod názvom Zdieľaný zdroj predstavuje "vyrovnaný prístup, ktorý umožní zdieľanie zdrojového kódu so zákazníkmi a partnermi a zároveň ochráni intelektuálne vlastníctvo, potrebné na podporu úspešného podnikania so softvérom". Tento prístup sa stane mantrou programátorov, ktorí tvoria softvér pre projekt Microsoftu, označovaný ".NET". Spoločnosť je totiž presvedčený, že internet vstupuje do éry komerčného softvéru, teda do ďalšej etapy, nasledujúcej po prvých dňoch bezplatných knižníc a elektronického obchodu. Vtedy nastane obdobie komplexných technologických systémov a životne dôležitých úloh.

SkryťVypnúť reklamu

A aby nevznikli žiadne pochybnosti, C. Mundie zdôraznil, že zdieľaný kód nepredstavuje nejaký neurčitý pokus o otvorený zdroj, ale zasadí podstatnú ranu protikomerčným prvkom otvoreného zdroja.

* 1 sov

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 877
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 718
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 628
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 399
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 926
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 687
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 631
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 628
SkryťZatvoriť reklamu