SME

Život v elektronickej domácnosti budúcnosti – za trest?

Rodinke Steinerovcov môžu všetci technonadšenci závidieť – manželský pár zo švajčiarskeho Hünenbergu už dva mesiace žije v „domácnosti budúcnosti“. Dvere vo svojom futuristickom dome odomykajú odtlačkami prstov, domáce spotrebiče zapínajú cez mobilný ...

Rodinke Steinerovcov môžu všetci technonadšenci závidieť – manželský pár zo švajčiarskeho Hünenbergu už dva mesiace žije v „domácnosti budúcnosti“. Dvere vo svojom futuristickom dome odomykajú odtlačkami prstov, domáce spotrebiče zapínajú cez mobilný telefón, tovar do chladničky sa im dopĺňa automaticky, žalúzie sa zaťahujú podľa pohybu slnka a sprchovať sa môžu vďaka špeciálnemu prenosnému zariadeniu na ktoromkoľvek mieste v byte. Ako informovala TASR, ich nový príbytok je nabitý aj množstvom ďalších digitálnych zariadení – napríklad solárna kosačka sa o trávnik postará úplne bez ľudskej pomoci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Informatik Daniel a učiteľka základnej školy Ursi si svoj nový príbytok, v ktorom musia podľa zmluvy zostať tri roky, zatiaľ pochvaľujú. Dom budúcnosti (www.futurelife.ch) financuje 76-ročný Otto Beisheim, zakladateľ obchodnej siete Metro.

Diabolsky vyčerpávajúce pohodlie

„Chceme dať ľuďom podnety, vzbudiť v nich vízie, ktoré odbúrajú strach z nových technológií a prebudiť vieru v budúcnosť,“ vysvetlil cieľ projektu zástupca firmy Beisheim Holding.

S vyvolávaním viery v budúcnosť to však ešte bude asi trocha problematické. Značné podozrenie vzbudzuje skutočnosť, že Steinerovci nemajú zdigitalizovaný celý dom, ale len jeho polovicu. Ako informovala agentúra, druhá časť príbytku zostala netechnická, „na oddych“. Obaja manželia sa navyše museli kvôli bývaniu v dome budúcnosti vzdať svojich doterajších zamestnaní.

SkryťVypnúť reklamu

Napokon je to logické. Ak musíte každý večer v byte pátrať, kam sa zasa premiestnila sprcha, ak chcete zažínať svetlo v obývačke cez mobilný telefón, ak kvôli informácii o obsahu chladničky musíte zapnúť počítač a skontrolovať nové e-maily a ak vysávač obsluhujete diaľkovým ovládaním, nezostane vám už veľa času na iné činnosti – obsluha Domu budúcnosti je skrátka prácou na plný úväzok.

Je to podobné, ako keď v mobilnom telefóne tri minúty klikáte, aby ste vypátrali telefónne číslo, ktoré ste kedysi – ešte skôr než vám telefón začal uľahčovať život – našli v zápisníku okamžite. Je to podobné, ako keď musíte po celom meste hľadať fungujúci bankomat, aby vám konečne vydal peniaze, ktoré máte vďaka platobnej karte vždy poruke. Alebo keď vám obľúbená webová stránka ponúkne informáciu o tom, aké počasie je práve za vašimi oknami. (Na druhej strane posledný príklad má svoju logiku, keďže práca s počítačom často vyžaduje zatiahnuté závesy.)

SkryťVypnúť reklamu

Vpred za starým dobrým

Daniel a Ursi momentálne tvrdia, že nie je nič lepšie, než žiť v budúcnosti. V skutočnosti sa však obetovali za nás všetkých. Po troch rokoch budú technologickým dizajnérom vysvetľovať, že niektoré staromódne prežitky ako pevný vypínač osvetlenia či ručné otváranie dverí (aj vám sa na ulici automaticky otvárajú všetky dvere, do ktorých ste nikdy nechceli vojsť?) by si radšej v modernom dome ponechali.

Celý problém postihol Murphy, keď si všimol, že ak má človek v ruke kladivo, všetko vyzerá ako klinec. Vývojári by si mali všimnúť, že ak majú v ruke integrovaný obvod, aj splachovač na toalete si podľa nich pýta diaľkový ovládač.

TOMÁŠ BELLA

(sme@cdtip.sk)

(Diskusiu k článku nájdete

na www.sme.sk v sekcii Počítače)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 047
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 7 791
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 054
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 429
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 149
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 105
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 549
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 199
SkryťZatvoriť reklamu