Kedysi sa Prvý máj oslavoval prácou. Neskôr sa začala oslavovať samotná práca manifestáciou. Najmä starší a ľavicovo ladení občania sa aj tento rok zúčastnili verejných stretnutí. Iní občania dali prednosť vychádzke do prírody alebo si spravili program podľa vlastného gusta. Tak či onak, v dnešnej dobe je dôležité, že si človek môže vybrať, kde strávi dni pracovného pokoja a štátne sviatky. Kedysi ľudia pracovali od svitu do mrku a voľných dní si veľa neužili. Čím sa živili ľudia v minulých storočiach a o tom ako žili sú nasledujúce riadky a odkazy na stránky.
Aké profesie boli najčastejšie v susedných Čechách sa dozviete zo stránky www.klic.cz/remesla. Ľudové zvyky, tradície a remeslá sú náplňou tejto stánky. Obohatená je aj o mapu s rozmiestením remesiel. Zvyky a tradície sú rozdelené podľa ročných období. Pri remeslách a ľudových technikách sa môžete dozvedieť informácie o najčastejších remeslách z tejto krajiny, ako boli a dá povedať, že znovu, no v inej podobe prichádzajú do popredia, pernikárstvo, hrnčiarstvo a keramikárstvo, drevorezba, kováčstvo...
Zvykom predkov obyvateľov susednej Českej republiky je venovaná adresa www.mujweb.cz/kultura/neuzil . Nájdete tu zvyky, ktoré vykonávali ľudia žijúci na tomto území na hlavné sviatky v roku ako sú Vianoce, Veľká noc, sv. Mikuláš a pod. V rubrike Hračky nájdete popísané a nakreslené hračky, s ktorými sa hrávali vtedajšie deti. Obohatením sú aj rôzne pranostiky, básničky...
Z Čiech prídeme na Slovensko, ktoré malo do istej miery určite podobné tradície a ľudia tu žijúci sa zaoberali podobnou výrobnou činnosťou ako Česi a Moraváci. Slovenská republika je bohatá na prírodné skanzeny a lokality so zachovalou ľudovou architektúrou. Najznámejšie miesta sú Čičmany, Zuberec, Vlkolínec, Martin a Brestová. Stránka www.skonline.sk/folklor.html je venovaná práve týmto slovenským dedinkám.
Slovenskú kultúru zašlých čias prezentuje vo svojich expozíciách aj Gemersko – malohonské múzeum. Nájdete tu plán výstav a informácie o samotnom múzeu a linky na ďalšie múzeá, ktoré sa venujú problematike spoločnosti našich predkov. Gemersko – malohontské múzeum sa zameriava na dokumentáciu prírody a spoločnosti z tohto regiónu. Adresa je http://muzeum.sk/web/gmm .
Keď hovoríme o predkoch, hovoríme zároveň o histórii. Na adrese http://hmv.webjump.com má svoje internetové sídlo združenie Historia Magistra Vitae. Cieľom tohto združenia je podporovať a prispieť k posilňovaniu národného povedomia Slovákov. Osloviť chce najmä tých mladších.
Ďalšia stránka informuje v slovenskom aj v anglickom jazyku o histórii nášho národa do 10. storočia. Na www.geocities.com/richato99 nájdete aj históriu štátneho znaku slovenskej republiky.
Na začiatku sa spomínal Prvý máj. Českí susedia kedysi hovorili, že prvého mája má byť každá dievka a žena pobozkaná pod rozkvitnutou brezou svojim milým. Bude tak stále pekná a „neuschne“.
Autor: msp