* Vedci z amerického National Institute of Health oznámili, že sa im podarilo zmeniť zárodočné bunky z embrya myši na bunky, ktoré sú schopné produkovať inzulín. Od tohto objavu sa očakáva prevrat v liečbe cukrovky.
* Odborníci z Johns Hopkins University School of Medicine v USA oznámili, že objavili nový spôsob včasnej detekcie rakoviny prsníka, najrozšírenejšieho druhu rakoviny u žien.
* Neplodnosť žien má genetickú povahu, oznámili to vedci z Imperial College v Londýne. Výskumnému tímu pod vedením prof. El-Nasira Lalani sa podarilo identifikovať gén, ktorý je zodpovedný za to, že sa oplodnené vajíčko nedokáže uhniezdiť v maternici.
* Archeologické nálezisko Caral v centrálnom Peru je pravdepodobne najstarším mestom na americkom kontinente, napísali vedci z Field Museum v Chicagu, v USA v odbornom časopise Science.
* Odborníci predpovedajú, že starší ľudia sú oveľa náchylnejší na ochorenie ľudskej formy Creutzfeldt-Jakobovej choroby (choroba šialených kráv). Podľa prof. Jamesa Ironsidea z Western General Hospital v Edinburghu sú najohrozenejšou skupinou ľudia vo veku 50–70 rokov.
* Tím kanadských vedcov z Geological Survey of Canada pripravuje medzinárodnú expedíciu, ktorá by mala získať vzorku ľadu z gigantického horského ľadovca Mount Logan. Z tejto vzorky budú vedci skúmať záznamy o klimatických zmenách počas posledných 10-tisíc rokov.
* Právnici na čele s republikánskym senátorom Samom Brownbackom v USA predložili americkému Kongresu návrh zákona, ktorý by zakázal klonovanie ľudí v USA.
* Vo Veľkej Británii je v súčasnosti 7 ľudí, u ktorých sa prejavili príznaky choroby slintačky a krívačky. Táto choroba nie je pre ľudí smrteľná.
* Biotechnologická spoločnosť Celera Genomics oznámila, že ukončila mapovanie genómu myši a pristúpila k analýze jednotlivých génov a určovaniu ich funkcií.
* V Nemecku zistili prítomnosť zrniek geneticky modifikovanej (GM) kukurice v normálnej kukurici. Úrady vyzvali poľnohospodárov, ktorí takúto kukuricu nakúpili, aby ju nevysievali. GM kukurica sa do Nemecka dostala z Chile.
* Lekárom z Medicínskeho centra Pennsylvánskej univerzity v USA sa podarilo pomocou génovej terapie obnoviť zrak slepému psovi. Lekári vstrekli psovi do oka vírus, ktorý obsahoval príslušný gén, potrebný na správnu funkciu oka. (mse)