
Stopy po Sinosauropteryxovi.
V severovýchodnej čínskej provincii Liaoning bol objavený kompletne operený dinosaurus. Nový objav podporuje hypotézu, že vtáci sa vyvinuli z dinosaurov a niektorí paleontológovia ho považujú za dôkaz toho, že sa perie u zvierat vyskytovalo ešte pred lietaním. Už skoršie nálezy z Liaoningu (prvým bol objav Sinosauropteryxa z roku 1995) naznačovali prítomnosť štruktúr podobných periu u niektorých druhov dinosaurov. Vo väčšine prípadov boli však fosílie nekompletné a nebolo zrejmé, či a ako boli štruktúry podobné periu pripojené k telu zvieraťa.
Mnohí experti tvrdia, že súčasné vtáky sa vyvinuli z dinosaurov a fosílie z Liaoningu považujú za zrejmý dôkaz. Kritici tejto teórie namietajú, že štruktúry nie sú pozostatkami primitívneho peria a fosílie považujú za zmiešané fosílie nelietajúcich predchodcov vtákov a dinosaurov.
Zdá sa, že nové fosílie dávajú odpoveď na obidve námietky. Paleontológ Mark Norell z Amerického múzea prírodnej histórie v New Yorku s kolegami oznámili, že nájdený druh starý 130 miliónov rokov predstavuje dromeosaura pokrytého vláknitými štruktúrami, ktoré vykazujú rozvetvovanie typické pre perie. „Objav týchto fosílií radikálne modifikuje náš pohľad na tieto vyhynuté zvieratá. Ukazuje sa, že dvojnohé dinosaury mohli skôr vyzerať ako podivné vtáky, a nie ako obrovské jaštery,“ poznamenáva Dr. Mark Norell.
Ji Qiang z Čínskej akadémie geologických vied v Pekingu hovorí: „Toto je druh, na ktorý sme čakali. Teraz je neodškriepiteľné, že telo nelietajúcich dinosaurov bolo pokryté primitívnym perím.“ Prítomnosť štruktúr podobných periu u takéhoto tvora naznačuje, že sa (perie) muselo vyvinúť pre niečo iné ako lietanie – možno pre udržiavanie teploty. Pre moderné vtáky, ktoré sú teplokrvné, totiž perie predstavuje dokonalú izoláciu. Fosílie Dromeosaura budú vystavené v Americkom múzeu prírodnej histórie. Počas pobytu v USA budú presunuté aj do Texasu, aby sa na CAT skeneri mohol urobiť trojrozmerný obraz kostry.
(AP, Reuters, 5D)